Zlatonka

Můžu vyrábět a hlavně PRODÁVAT hračky a malovanou dekoraci do pokojíčků s pohádkovými posravičkami???

Např. Krtečka, včelku Máju, medvídja Pú apod? Nebo to musím mít povoleno. Jak se to dělá a jde bych povolení sehnala.
Doplňuji:
Jak tedy najít a kontaktovat majitele práv různých pohádkových postaviček.

Nejlepší odpověď
anonym

Samozřejmě, že všechny zmíněné (a i mnohé další) postavičky mají chráněna autorská práva!!
Takže abys je mohla vyrábět a dále poskytovat (klidně i nevýdělečně), musíš to mít majiteli autorských práv povoleno – kontaktuj je a začni s nimi jednat o podmínkách.
Doplňuji:
Ideální bude, pokud se obrátíš na některou z agentur, které se správou autorských práv zabývají, např. Dilia ( http://www.di­lia.cz/ ).

Další odpovědi
jinsun

prodávat můžeš s živnostenským listem zcela bez obtíží
Doplňuji:
avšak pokud by jsi to prodávala svým znamým, je lepší to dělat tzv. „na černo“ a nikde se o tom moc nezmiňovat

Drap

Pozor, pokud chceš vyrábět, nebo upravovat hračky, musíš mít na všechny své výrobky certifikát. A ten neni zadarmo

otazníkybaf

myslim, že bohužel ne, ale můžeš si vymyslet vlastní :)

McArthur

V případě Krtečka je správcem advokát: http://www.zde­nekmilerautor­skaprava.cz/ . U ostatních je lepší kontaktovat dříve zmíněnou Dilii.

Hračky pro děti do 3 let podléhají přísné certifikaci a atestaci všech použitých komponent a barev, která je poměrně drahá. Pro děti nad 3 roky je certifikace a atestace benevolentnější. Mnohem levnější je vyrábět dárkové a ozdobné předměty.

Prodávat hračky lze, ale výrobce respektive dodavatel by měl být schopen prokázat, že výrobce neporušil autorská práva (na Krtečka apod.) a má potřebné atesty na komponenty. Pokud vše nemá v pořádku, potom se Vy, jako prodávající, vystavujete riziku, že zaplatíte za něčí průšvih. Tvrzení, že na výrobku chybí nějaká značka a Vy to nemůžete ovlivnit, Vám nepomůže. Konečný prodejce je vždy zodpovědný za vady na výrobku (i formální) a státní orgány (nejčastěji ČOI) Vás vždy řádně potrestají.