Guru ka

Můžu mít dvě DPP ale každou u jiného zaměstnavatele? Jak je to se sociálním a zdravotním? jsem vedena na SŠ,denni

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ano.
Záleží na výše měsíčního příjmu – do 10 tis. u jednoho zaměstnavatele se soc. ani zdravotní poj. neplatí.

Další odpovědi
Filip84

Ano, můžeš.

Pokud jsi žákem školy, který se soustavně připravuje na budoucí povolání formou denního studia, tak ze zákona zdravotní pojišťovně platit nemusíš. A ani to Ty řešit nemusíš, doložíš zaměstnavatelům potvrzení o studiu a jejich oučetní se o ostatní postará, uvidíš.

Příspěvek do důchodového pojištění, a na státní politiku zaměstnanosti, Ty nikdy neplatíš, vždycky ho, případně, za Tebe odvádí zaměstnavatel. Ty si ho můžeš platit, pokud bys se dobrovolně přihlásila do důchodového pojištění. Pokud Ti už bylo 18 let, můžeš se do něj přihlásit, podrobnosti máš tady: https://www.mpsv­.cz/duchodove-pojisteni

da ny

Vše jste mohla najít na internetu.
Studenti musejí z brigád odvádět sociální a zdravotní. Ale ne vždy…….
„Povinnou účast na sociálním a zdravotním pojištění ukládá studentovi s uzavřenou DPP nebo DPČ výše jeho měsíčního výdělku. „
„U dohody o provedení práce začne pojištění ze svého příjmu odvádět až od částky 10 tisíc korun.“
„ dohody o pracovní činnosti je situace trochu odlišná. Ke zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení přihlašuje zaměstnavatel studenta kvůli odvodům při sjednání měsíčního příjmu ve výši 3500 korun a výše.“
„Stejné pravidlo pak platí také pro platbu zdravotního pojištění. Při výdělku do 3500 korun za měsíc za studenta hradí i nadále pojištění stát. Při jeho překročení ho zaměstnavatel registruje k jeho smluvní zdravotní pojišťovně a odvádí za něj i pojistné.“
https://www.e15­.cz/finexpert/vy­delavame/studen­ti-museji-z-brigad-odvadet-socialni-a-zdravotni-ale-ne-vzdy-1382278
Jaké je zdanění práce na dohodu v roce 2023?
https://www.fi­nance.cz/545142-jake-je-zdaneni-prace-na-dohodu-v-roce-2023/

• Můžete mít souběžné dohody s více zaměstnavateli.
• Můžete mít více souběžných dohod s jedním zaměstnavatelem.
• U jednoho zaměstnavatele nemůžete pracovat na DPP a zároveň na DPČ.
• Hodinová odměna nesmí být nižší než u minimální mzdy.
„. Limit 10 000 Kč se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť.“
„Pokud si na dohodu o provedení práce vyděláte méně než 10 000 Kč měsíčně, bude váš příjem zdaněn 15% daní. Takto zdaněný příjem z DPP už nemusíte uvádět v přiznání k dani z příjmů.
POKUD ALE máte za celý rok MALÝ příjem, mohli byste mít NÁROK NA VRÁCENÉ takto sražené daně a pak dává smysl ho v přiznání uvést.“

https://www.fak­turoid.cz/alma­nach/zacatky-podnikani/dohoda-o-provedeni-prace

Podat v lednu – březnu 2024, za rok 2023. Přiložit potvrzení o příjmech a odvodech všech zaměstnavatelů. za celý rok 2023.
Sleva na poplatníka je pro rok 2023 ve výši 30 840 Kč (pro představu, asi 2570 Kč za měsíc, celkem odvedených se vrátí v roce 2024) a jako u jediné nemusíte nijak prokazovat nárok. (U zaměstnanců ji ale podmiňuje podpis prohlášení poplatníka.) Všichni poplatníci ji mohou uplatnit za celý rok i v případě, že všech 12 měsíců nepracovali. Podmínkou je existence zdanitelných příjmů alespoň po část roku.
https://www.kal­kulackaosvc.cz/faq/ja­ke-danove-slevy-mohu-odecist-od-dane-z-prijmu-fyzickych-osob