Dušan Gabriš

Může zaměstnanec dělat 24 hodin denně?

Pracují jako ostraha objektu a zaměstnavatel chce, abych pokračoval po 12hodinové směně dalších 12 hodin.

Odpovědi
led

Ostraha objektu v 24 hodinovej smene je bežná prax.
Nepíšete, či ste v smene viacerí, alebo sám. Pokiaľ ste viacerí, tak sa zjavne striedate v pravidelných intervaloch služba-hotovosť-oddych, alebo služba-oddych s hotovosťou.
Nepíšete, či ste „večne“ chodiaca ostraha, alebo ostraha pri monitoroch. V každom prípade máte nárok na prestávku na obnovenie síl.
Pokiaľ robíte takú ostrahu ako v istom nemenovanom objekte, kde občas prešiel po objekte, potom vypustil psa a on si pekne pospal, zjedol, čo mu manželka nachystala, potom občas zaskočil na odpovedi.cz a zívajúc sa šiel prejsť po objekte a kolotoč pokračoval ďalej spanok, oddych, jedlo, prechádzka a strašná nuda. Tak ak robíte takúto ostrahu, máte pravdu , tých 24 hodín je strašne dlho.

ivzez

Podle zákoníku práce nesmí pracovní směna přesáhnout 12 hodin a mezi dvěma směnami musí zaměstnavatel ponechat přestávku v délce alespoň 11 hodin. Doba cesty do a ze zaměstnání + přestávka na jídlo a oddech (ve 12hodinové směně alespoň 30 minut) se nezapočítávají do odpracované doby.

Zaměstnavatel, který výše uvedené nedodržuje, porušuje zákoník práce,
Zaměstnanci se mohou obrátit na inspektorát práce ( www.suip.cz ) nebo na odbory.
(Prostřednictvím inspektorátu se ale nápravy dočkají spíše.)

Terikota

I policajti mají směny 24h, tak bych řekla, že je to možné.

da ny

Může, ve zdravotnictví, nemocnicích je to běžné.
MUDr. nastoupí po páteční ranní směně v půl čtvrté do služby (pracuje).
V pondělí ráno končí. Zaměstnanci mívají v pondělí 1 den volna.
OSVČ v pondělí často ordinuje ve své soukromé praxi.
Na některých odděleních, si sotva na hodinu, dvě zdřímne. Pokud má „stěstí“ na klidnou službu, prospí se pár hodin.
Platí informace od ivzez, ale život mění veškerá pravidla. Výjimečně je zaměstnanec požádán o setrvání na pracovišti i po dobu 24 hodin.
Směnní zaměstnanci také setrvají na pracovišti, pokud je nikdo nevystřídá.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

ivzez

„Běžná praxe“ (viz odpověď Led) neznamená, že by to bylo v pořádku.
Zákoník práce se vztahuje i na ostrahu objektů a je závazný pro všechny zaměstnavatele vč. pracovních agentur.

led

ivzez síce máte pravdu, ale v prípade striedania je to aj ako u zdravoníctve. A tam bývajú 24 bežné, kto neverí nech si skočí do špitálu (ako hosť, nie ako pacient)