misterion

Může mi někdo říct, kdo půjčil ČR na jaře těch 500 miliard?

Nebude to náhodou ten stejný „dobrák“, který stále půjčuje Řecku a nechce nic zpátky?

Nejlepší odpověď
abrokdor

To ale nejsou půjčené penize.

Aura: nic ses nenaučil

Další odpovědi
Gonfaloniér

Nebudeš ty Lgee alias CTTON alias miliarda dalších účtů?
Nikdo ČR žádných 500 miliard na jaře nepůjčil a ani by to nebylo možné.
Asi narážíš na státní dluh a s ním spojený schodek. Ale asi nevíš co to je a jak to funguje. Tištění nových peněz a inflace (i když to není tak úplně financování státního dluhu), vydávání dluhopisů a poukázek, půjčky od soukromníků, snížení nebo zvýšení některých daní, investice do státních podniků. To ti asi nic neříká. A ano samozřejmě se půjčuje i od Evropské banky a jiných takových organizací jako i od jiných států.

Drap

Odkud je raková informace, že nám někdo půjčil? Je to nesmysl.

Emefej

Rozdíl mezi úvěrem a schodkem státního rozpočtu je ti jasný, dobráku?

elkon

Celý svět si půjčuje peníze v Číně. A největší dlužník je USA.

Aura

Nejohodnocenější odpověď nemá pravdu. Víceméně to jsou půjčené peníze. Nejsou ovšem půjčené z jediného místa, ale ze spousty zdrojů. Schodek znamená mínus, náklady a tím i půjčené peníze, kterými se to financuje. Tzn. dluh, v různých formách, jak už tu někdo zmiňoval přes dluhopisy až po běžné půjčky. I inflace znamená půjčení peněz od běžných lidí, i když se to tak neoznačuje. Obvykle se to označuje jako víc peněz v oběhu, snížení jejich kupní síly, ale to přesně to znamená ten dluh od lidí, vynucené snížení kupní síly z peněženek každého občana. I když je to vlastně spíš krádež než půjčka. Tax proto, že ke zvýšení kupní síly nějaká často nedochází a peníze nejen že v oběhu zůstávají, ale ještě se tisknou stále nové.

Nejde však hned spojovat schodek s dluhem. Zatím se k tomu tvému číslu ani nedošlo. Schodek je za jeden rok, dojde k němu až na konci roku. Pět set miliard je schválený schodke, nyní je něco nadpolovinou té částky a k 500 ani nemusí dojít. A dluh tím pádem zatím není tebou uvedená částka.

Hufnágl

Když se nikdo nepřizná, tak to budu já, ten dobrotivec.

ivzez

Vaše (tazatele) i naše děti, vnuci a pravnuci.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Gardner Smit

Příspěvek smazán administrátorem.