Šefčík

Může kapitán námořní lodi plující pod českou vlajkou oddávat?

Hádali jsme se s kamarádem, zda-li může vždy, protože se nám zákon jeví nejasně?! Totiž platí ta podmínka ohrožení života v celém §??
§ 667
(1) Je-li život snoubence přímo ohrožen, může sňatečný obřad provést každý orgán podle § 658, popřípadě jiný úřad stanovený jiným právním předpisem, a to na kterémkoli místě; to platí obdobně i pro církevní sňatek. Mimo území České republiky může sňatečný obřad provést také velitel námořního plavidla plujícího pod státní vlajkou České republiky nebo velitel letadla zapsaného v leteckém rejstříku v České republice a je-li alespoň jeden ze snoubenců státním občanem České republiky rovněž velitel vojenské jednotky České republiky v zahraničí.
(2) V případech uvedených v odstavci 1 není třeba předložit doklady jinak potřebné; přítomnosti matrikáře není zapotřebí.

Odpovědi
putující

Ano může, protože loď je území státu pod vlajkou a kapitán je nejvyšší představitel, ale v současné době žádné lodi nemáme.

Pepa25

Podle mě se celý paragraf vztahuje na situaci „je-li život snoubence přímo ohrožen“, ale souhlasím, že je to nejasné.

jmhad

Za první větou je tečka.Podle toho se první věta vtahuje k § 658 a kterémukoliv místu a orgánu. Ve druhé větě už je konkretizováno slovem také kdo a kde ,tedy kromě úřadu s matrikou

ivzez

Podle mne jenom v případě, že je život
jednoho nebo obou snoubenců ohrožen.

Viz:
https://www.ob­czan.cz/zakon/noz/cast-druha/hlava-i/dil-2/paragraf-667?do=detail-comments-item-385-switchExpanded

kablik

nebylo by lepší si vzít kamaráda doma na pevnině, můžeš si jako odávajícího objednat i lodního kapitána…