Tuřín

Musí se podávat daňové přiznání kvůli investicím, i když negenerovaly zisk?

Pokud akcie, kryptoměny atd. nevynesly v průběhu roku zisk, musím i tak podávat daňové přiznání? Tedy je tam něco jako „ohlašovací povinnost“, i když žádné daně nebudu nakonec odvádět?
A druhá otázka – jde případně podat takové přiznání zvlášť pouze na investice? Jde mi o to, že jsem standardně zaměstnaná, přiznání za mě tedy normálně posílají z práce. Pokud bych ale danila investice, musím udělat jedno velké přiznání (i daně z příjmu v zaměstnání) nebo stačí jen „malé“ čistě na ty investice (tedy může vlastně finanční úřad k jedné osobě obdržet více daňových přiznání?)
Děkuji

Nejlepší odpověď
Hlada

Přiznání k dani je z příjmů. Když není příjem, není co přiznávat. Výjimkou je §7 (podnikání), u kterého lze uplatnit ztrátu. Pokud se tedy nejedná o podnikatelskou činnost, přiznání nepodáváte.
Poplatník odevzdává jen jedno přiznání, ve kterém jsou uvedeny všechny příjmy a slevy. Ze součtů a rozdílu se vypočítá daň k zaplacení.
Od letoška je velice jednoduché podání elektronicky podepsané bankovní identitou.

Další odpovědi
Pepa25

Daň z příjmu se platí z PŘÍJMU, ne z nárůstu hodnoty investic. Ani se nic nehlásí – prostě až to jednou prodáte, pak vše zdaníte (pokud to nebude osvobozeno).

Pokud budete mít neosvobozené výnosy z investic, tak budete muset podat daňové přiznání, kde zahrnete i příjmy ze zaměstnání na základě potvrzení zaměstnavatele. Daňové přiznání je vždy jen jedno, v podstatě je na vás, abyste dala zaměstanateli vždy začátkem následujícího roku vědět, která nastala varianta: 1) nemám jiné příjmy, udělejte mi normální zúčtování daně, 2) mám jiné přijmy, budu si dávat sama přiznání, dejte mi jen potvrzení.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.