Mofli

Mohu si pořídit snímky ostré jako žiletka také na digitálním kompaktu?

Dobrý den, zatím mám jenom kompakt a strašně závidím lidem, co mají snímky jako např. tento
http://www.pho­topost.cz/pp5fre­e/foto.php?id=1299­72&ord=2&kat=0&au­t=0
Potřebuji k komu zrcadlovku nebo šlo by to i s kompaktem? A jak potom s dig. kompaktem?

Nejlepší odpověď
mosoj

Všechny digitální foťáky ( zrcadlovky, nebo kompakty) softwarově doostřují. U těch více vybavenějších si uživatel může nastavit doostření uživatelsky v přístroji podle požadavků a vkusu. Všeobecně se ale doporučuje doostřovat až v počítači v editoru. Je to více pod kontrolou. Snímek na který odkazujete je zcela určitě doostřovaný v editoru, už proto že je zmenšovaný a po zmenšení je nezbydné fotku doostřit. Podlé mého vkusu je už přeostřený.
Takto v editoru doostříte každý snímek z kompaktu nebo ze zrcadlovky, pokud není pohybově rozostřen a zaostření z foťáku není úplně ujeté jde to bez problémů doostřit.

U digitálních foťáků není kritické zobrazení detailů ale dynamický rozsah. Dynamický rozsah exteriéru za denního světla a slunce je až 24 EV. Ten nejkvalitnější snímač foťáku dokáže zaznamenat dynamický rozsah do 14 EV. Proto na fotce vznikají přepaly ve světlech nebo ve stínech.

Kresba je ale zcela záležitostí objektivu.
Všechny zrcadlovky za nízké ceny se prodávají s tzv. setovými objektivy jejichž optické vlastnosti nejsou zrovna to pravé ořechové. Pokud chcete mít objektiv s vynikající kresbou připravte si minimálně stejné finannce jako na zrcadlovku jenom na objektiv.

Další odpovědi
led

Potrebujete hlavne dobrý pohľad na objekt a myšlienku + dobré svetelné podmienky. Takéto obrázky sa dalo urobiť aj s fotoaparátom zn.„pionier“ zo 60-tych rokov 20.storočia na obyčajný film. Klasický film je schopný zaznamenať viacej detailov než bežný digitál.