jjs

Mám motorovou pilu Ole Mac 952, špatně se zařezává do dřeva. Poradíte, čím to může být?

Dříve vše fajn, seřízena je. Řetěz naostřen odborníkem. Měnil jsem tři ostré řetězy a nepomohlo to.
Poradí mě někdo?

Nejlepší odpověď
mosoj

Odborník špatně naostřil.

Další odpovědi
Emefej

Nemáš obráceně nasazený řetěz?

orwell

Jde o to, jak hodně se jí nechce. Pokud je opravdu dobře seřízený karburátor a správně naostřený řetěz, pak by mohl být příčinou taky příliš napnutý řetěz. Měl bys jím být schopen bez problémů rukou posouvat v liště. Samozřejmě bez nastartovaného motoru a při vypnuté brzdě! Pokud jím jde rukou těžko pohybovat nebo nejde vůbec, musíš ho uvolnit povolením napínacího šroubu a napnout tak, abys ho mohl při uchopení prsty uprostřed lišty nadzvednout v drážce nahoru o pár mm. Nesmí to být ale zase moc. Taky zkontroluj řetězové kolečko a jeho ložisko ve špičce lišty, někdy se ucpe bordelem. Musí se úplně volně otáčet. Taky je třeba ložisko namazat tukem tlakovou mazničkou v příslušných otvorech lišty (pokud tam jsou). Dál je třeba rovněž zkontrolovat funkci mazání řetězu olejem za provozu pily, je to důležité!
Co se týká opačně nasazeného řetězu, na to bys snad přišel, ne? I když jsem i tohle viděl na jedné vystavené pile v supermarketu 🙂
Správně si seřídit pilu, dobře nabrousit řetěz a starat se o ni není zas tak úplně banální činnost. Taky ještě naučit se s ní pracovat a nezranit sebe, nebo někoho v blízkosti. Je to nebezpečná věc, i když to tak nevypadá. Bacha na to!

honza19hk

Zkontroluj omezovací zuby na řetězu. Mělo by tam být od 0,3 až 0,9 mm. Dle druhu řezaného dřeva. Čím tvrdší tím menší mezera,jinak to kope.
To že někdo nabrousi řetěz ještě neznamená že to bude řezat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

jjs

Makám s ní již již 10 let. Chod motoru a výkon ok. Nedusí se. Řetěz nasazen správně. Napnutí řetězu ok. Volně pootočím s řetězem. Údržbu dělám pravidelně. V liště řetězové kolečko se točí…ok. Pila maže řetěz. Připadá mě, když zaříznu, tak jakoby se řetěz pokládal na stranu. zkusím poslat nějakou fotku či video.. děkuji všem j

orwell

Ještě mě napadá… co takhle úhly, od kterými byl řetěz nabroušen? Byly dodrženy? Jsou dva: úhel břitu od kolmice na lištu (bývá obvykle 25° nebo 30°) a sklon vůči vodorovné rovině (nula nebo několik stupňů, např. 5°). Je to nakresleno a uvedeno vzadu na krabičce od řetězu. Pak ještě (dost pravděpodobné) vyběhaná lišta. Pokud s ní řežeš dlouho, uvádíš 10 let, tak to už má nárok. Obzvláště pokud ji často neobracíš při údržbě. Pokud je už drážka větší jak těch 1,5 mm (správná hodnota uvedena na v dok. nebo na obalu lišty), má pila tendenci „podřezávat“, prostě těžko s ní uděláš kolmý řez na osu polena, protože má tendenci mírně se pokládat na stranu, jak píšeš. Tohle mám osobně ověřeno. Taky jde o to, zda lišta a řetěz se k sobě pasují. Raději bych to zkontroloval podle dokumentace, oni obchodníci prodají všechno, často i to, co se nehodí. Nejde jen o rozteč článků, ale i další parametry řetězu. Jinak už mě nic nenapadá.