roman barney

Mám 19ti letého syna,který studuje VŠ na denním studiu a při tom podniká na ŽL.Musím stále platit výživné???

Nejlepší odpověď
redy

Ach jo píšeš mám syna,a já říkám tak plať a ulehči mu život.Študuje nechlastá nefetuje můžeš bejt šťastnej.
Peněz asi nemáš na zbyt ale je to syn.
Nic ve zlým…

Další odpovědi
ivzez

Pokud syn při denním studiu VŠ podniká,
pak nepůjde o podnikání „na plný úvazek“,
ale op podnikání jako OSVČ vedlejší
(spíše to odhaduji na jakési vylepšení kapesného).

Máte-li ohledně výživného uzavřenu dohodu se synem,
dohodněte se s ním o případném snížení výživného.

Pokud je výživné vyměřeno soudem,
budete muset podat návrh u soudu.

Rodiče mají vůči dítěti vyživovací povinnost do doby,
než je dítě schopno se živit samo. Hlavní činností
Vašeho syna je soustavná připrava na budoucí povolání.

ahold

O ukončení placení výživného může rozhodnout jenom soud.
Požádáš-li o to, dolož soudu svoje zjištění ohledně synova podnikání, výdělku.
Soud už zjistí skutečnost třeba z daňového přiznání.
Hlavně ale záleží na tom, jaké máš se synem vztahy. Jak se k tobě chová atd.
Jestli spolu vycházíte dobře a tvoje finanční možnosti ti dovolují nadále syna podporovat, tak souhlasím s REDY.

STRUCTOR

Tak určitě je to na dohodě mezi vámi a synem. Dále záleží zda máte výživné upravené soudem, což většinou nebývá. Je nutné si uvědomit, že vyživovací povinnost upravená do 18.roku dítěte a následně od 18. roku dítěte je odlišná v osobě oprávněného a tedy je nutné, není li dohoda, extra soudní rozhodnutí. Je li syn zaopatřenou osobou, což dle mého v případě podnikání je, pak nárok na výživné zaniká…, ale je vždy nutné přihlédnout ke všem okolnostem a nelze tedy říci že ohlášením volné živnosti zaniká právo na výživné. Pokud nemáte výživné mezi synem upravené soudním rozhodnutím, musí se syn domáhat žalobou u soudu a doložit, že je bez příjmů, což v případě podnikání…tak být může a nemusí. Soud dle daňového přiznání dle obratu a zisku posoudí zda nárok na výživné trvá či nikoliv. Pokud ovšem výživné mezi synem a vámi je již upravené rozhodnutím soudu, pak se naopak vy musíte domáhat žalobou na snížení či zrušení výživného. Nutno ovšem dodat, že soudní řízení ve věci výživného poměrně dost ovlivní vztahy mezi povinným a oprávněným (rodičem a potomkem), a tedy je jistě vhodnější dohoda.