Hranolka007

Lze použít fotky z filmu pro nekomerční účely?

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné na svůj web/blog umístit fotky z internetu související s nějakým filmem/seriálem/kni­hou pro účely recenze.
Jen tak pro představu co tím myslím. Budu mít nějaký článek na webu, který bude hodnotit jisté dílo (např. nějaký americký film) a k tomu budou umístěny fotky. Můžu fotky použít, aniž by došlo k porušení autorských práv?
Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
Radius

Obrázky zdarma jsou třeba zde:

Zdroj: https://pixaba­y.com/

ivzez

Fotky z internetu nesmíte bez souhlasu
jejich autora zveřejňovat jinde.

Pokud byste si ale pořídila fotky vlastní
a řádně to u nich uvedla, …

Dochy

http://is.muni­.cz/elportal/a_za­kon/faq/
„A je možné zpřístupňovat pouze úryvky takového filmu?
Úryvky takového filmu zpřístupňovat možné je za podmínek tzv. citační licence, tedy v případě, že tyto úryvky zařadíte do svého díla (například interaktivní osnovy) a řádně uvedete autora, název díla a pramen. Na tomto místě je nutno zdůraznit požadavek zákona na užití „v odůvodněné míře“ a způsobem, jímž nejsou „nepřiměřeně dotčeny práva autora“.“

Takže: nevím co fotky od jiných lidí, ale pokud uděláš vlastní screenshot z filmu s uvedením, že je to z filmu, mělo by to snad být OK.