reika

Kompost z OZO – měli jste ho?

Dobrý den.
koupili jsme si v OZO kompost, rozsypali jsme ho po zahradě a sousedé nám řekli, že je cítit dehtem, že to asi nebude zdravé… Trochu mne to rozhodilo, máte s ním někdo zkušenost? Může se použít na záhonech, kde pěstujeme zeleninu? Díky.

Odpovědi
Kepler

OZO tvrdí, že vyrábí kompost podle platných předpisů, ale kdo ví? Jejich hlavní činnost je v likvidaci odpadů, ano i těch nebezpečných. A tobě to cítit dehtem nepřijde? Chtělo by to test na přítomnost aromatických uhlovodíků, ale to něco stojí. Tak nevím, jedině zajít na prodejnu se vzorkem a schválně co na to řeknou.
https://www.o­zoostrava.cz/pro-obcany/ostrava/os­trava-prodej-kompostu-a-substratu

Vinpe

V ZOO Ostrava mají vlastní bioplynovou stanici. Jestli by tam neměli lepší materiál na hnojení.
http://www.en­viweb.cz/83208

zjentek

Do nákupu kompostu/hlíny ze sběrného dvora, navíc od firmy primárně určené k likvidaci odpadů, bych se ROZHODNĚ nepouštěl, tak naivní zase nejsem, nic ve zlým..

Jo a ještě jeden detail, Reiko… mluvíme tady o OSTRAVĚ! Jasný? Clear? Blik… (; ((;

Midoc

Lepší je udělat si vlastní kompost, alespoň víte co do toho dáte. Stačí tráva, listí ze zahrady, některé bioodpady z domácnosti atd.. Místo kompostu můžete na zahradě použít zelené hnojení např. řepku klíči i létě při suchu. Zelená plocha na záhoně, poli má v létě až o 20°C méně než holá zemina. Je dobré opatření proti pleveli i suchu.