zjentek

Kolik pampelišek potřebuje firma Continental k výrobě jedné pneumatiky?

Nejlepší odpověď
annas

1. Pneumatiky se vyrábějí z ruské pampelišky, běžně označovanou jako kazašská pampeliška , gumový kořen nebo ruská pampeliška ,.

Je to druh pampelišky pocházející z Kazachstánu , Kirgizie a Uzbekistánu. Země jsou je pozoruhodné svou produkcí vysoce kvalitní gumy

Taraxacum kok-saghyz (oficiální názevú byla objevena v Kazachstánu v roce 1932 vědci sloužícími Sovětskému svazu ve snaze najít domácí zdroj gumy.

Sovětský svaz pěstoval pampelišku ve velkém měřítku mezi lety 1931 a 1950– zejména během druhé světové války – jako nouzový zdroj gumy při omezených dodávkách gumy z jihovýchodní Asie. Spojené státy , Velká Británie , Německo , Švédsko a Španělsko ze stejného důvodu také pěstoval rostlinu.

Během tohoto časového období dosáhly nejvyšší výnosy dosahované USA 110 kg gumy na hektar, zatímco SSSR dosáhlo výnosů 200 kg gumy na hektar.

S koncem druhé světové války a návratem cenově dostupné brazilské gumy, která má 8 až 10násobek výnosu se s výrobou latexu z pampelišky přestalo.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Taraxacum_kok-saghyz

2. Kolik pampelišek na výrobu jedné pneumatiky,

  1. V závislosti na sezónních charakteristikách naše pneumatiky obsahují od 10 % do 30 % přírodního kaučuku a nákladní pneumatiky asi 40 %.

    Abyste získali množství přírodního kaučuku potřebné k výrobě pneumatiky pro osobní automobil, potřebujete plochu pozemku, která se rovná velikosti garáže.

    Nákladní pneumatika bude vyžadovat plochu asi 250 metrů čtverečních, což je zhruba dvojice tenisových kurtů. Předpokládáme, že k získání stejného množství přírodního kaučuku z pampelišek by byly zapotřebí podobné pozemky.

https://www.au­todela.ru/main/top/re­view/continen­tal_odevanch

Ruská pampeliška (Taraxacum koksaghyz) je poměrně nenáročná rostlina s vysokým obsahem přírodního kaučuku. Roste ve všech mírných klimatických oblastech světa. To znamená, že má velkou výhodu oproti kaučukovníku , který roste pouze v tropickém podnebí – dnes většinou v jihovýchodní A­sii.

Naproti tomu pampelišky lze pěstovat v Asii i Severní Americe nebo Evropě. A bude to velmi jednoduché: pampeliškové pole bude kultivováno a připraveno ke sklizni za jeden nebo dva roky.

Veškerá guma Continental bude někdy vyrobena z pampelišek. Z ekonomických a bezpečnostních důvodů musí být pneumatiky vyráběny ze směsi různých surovin, ale co nejefektivněji. „A pampelišky nám s tím pomohou.“
"
https://www.con­tinental.ru/spe­cialty/company/sus­tainability/ta­raxagum/mrs-dandelion

  1. Kaučukovník, který ročně vyprodukuje kolem 1,5 kilogramu gumy. Na jednom hektaru na zhruba 600 stromů. Tak se dostanete do koše na hektar. Pokud jde o pampelišky, přirozeně vysazujeme na pole mnohem, mnohem více rostlin a mluvíme o 500 až 600 000 rostlinách na pole. Pak máte tento koš, který potřebujete, abyste zůstali konkurenceschop­ní. "

https://www.de­utschlandfunk­.de/tolle-idee-was-wurde-daraus-kautschuk-aus-loewenzahn.676­.de.html?dram:ar­ticle_id=502753

  1. Pneumatiky se liší hmotností. Ideální váha – pneumatika v rozměru 155/70 R13 může vážit kolem 6,5 kg.

Takže si můžete spočítat, kolik kořenů pampelišek by bylo teoreticky třeba na uvedenou pneumatiku.,

https://www.o­poneo.cz/blog/ko­lik-vazi-pneumatiky

Další odpovědi
marci1

Údajně:

„Na jednu gumu běžné velikosti jsou to 3–4 kila kaučuku.
Sklizeň z hektaru je 150–300 kg kaučuku – 1× za 2 roky.
Tedy cca 30 pneumatik z hektaru ročně.“ 🙂

Zdroj: http://www.zi­va.avcr.cz/fi­les/ziva/pdf/pam­peliska-koksaghyz-alternativa-ke-kaucukovniku.pdf