Kolik lidí může mít stejný PIN?

Kombinací čtyřmístného PIN na kartách a mobilu je 10000, ale karet a mobilů jsou milióny.

Nejlepší odpověď
mosoj

  1. Nejedná se o počet kombinací ale variací ( záleží na pořadí číslic) !
  2. Počet variací 4. třídy z 10 prvků ( číslic) je 5040 ! Kombinací ( nezáleží na pořadí) jenom 210 !
  3. Počet variací znáš . Pokud budeš znát ještě počet vydaných karet či mobilů z výpočtu pravděpodobnosti, můžeš docela přesně spočítat.

Pro správný výsledek je do toho třeba ještě započítat počet účtů ke kterým je karta vydaná jak píše tatanka. To by se pak nakonec počítalo jako kombinace ( nezáleží na pořadí) pinu a čísla účtu.
Doplňuji:
bedy : máš pravdu. Děkuji za upozornění. V tom případě má počet variací česílko správně. Mně spíše šlo o to že to nejsou kombinace ale variace. Maturoval jsem v roce 1963 a ža bych kombinatoriku v životě nějak moc potřeboval ........

Variace s opakováním

Vzorec:

Počet k-členných variací s opakováním z n prvků
V´(k,n) = n^k = 10 000

Další odpovědi
lukas.zmizik

a co teprve bankovních karet

tatanka

U banovních karet je to dle mého úplně jedno, protože každý má unikátní číslo bankovního konta, vlastně účtu. Pravděpodobnost shody při ztrátě je opravdu mizivá.

Bedy

Mosoji, tady se používají ne klasické variace, ale variace s opakováním. PIN může být klidně 5555. Takže pak těch možností bude daleko víc.
Tedy V' (4,10) = 104=10 000–1 (PIN 0000 asi existovat nemůže) – tedy 9999 možností.