gogooo

Kdo platí za jeptišky zdravotní a sociální? A z čeho vůbec žijí?

Kdo platí za jeptišky zdravotní a sociální, když nikde neučí a o nikoho se nestarají, jsou jenom zavřené v klášteře, a z čeho vůbec žijí?

Odpovědi
JájsemRaibek

Příslušná církev. Ale ony pracují. Starají se o stavbu, vaří, perou, obdělávají pozemky atd.

led

Cirkev je dotovaná okrem dobrovoľných príspevkov farníkov aj zo štátnej kasy (ministerstvo kultúry, pod ktorého rezort spadajú aj dotované cirkve).
Oficiálne príslušníci reholí katolickej cirkve (ostatné cirkvi neviem) nevlastnia ako jednotlivci osobný majetok, ale využívajú majetok, peniaze a iné prostriedky cirkve, pomocou ktorých si zaobstarávajú, alebo dostávajú aj veci potrebné pre osobné použitie. Peniaze, ktoré dostávajú ako jednotlivci z cirkevného fondu, slúžia na nevyhnutnú osobnú potrebu.
Každý príslušník cirkevného rádu je povinný podľa potreby pracovať v prospech svojej cirkvy pokiaľ mu to zdravie dovolí. Aby sa nepripútali k „jedinému kúsku zeme a majetku“ raz za určité obdobie (napríklad františkáni každé 3–4 roky) sú premiestnení na iné pôsobisko do funkcie podľa svojich znalostí a schopností.

Roman71

Církve jsou ve většině případů financované ze státní kasy, z peněz daňových poplatníků. Ročně jen v ČR jde na platy duchovních cca 2 miliardy. Na jednoho duchovního to vychází v průměru 18 tisíc čistého měsíčně. Sociální a zdravotní pojištění už bude nejspíš v tomto případě odečteno. Zbytek nákladů se pokrývá z majetků církví – církevního účetnictví, příspěvků a (ne)pravidelných sbírek.

Jediná dvě náboženství, která jsou celosvětově finančně nezávislá na státu jsou Svědkové Jehovovi a Adventisté sedmého dne. Vše je plně financováno z dobrovolných darů (alespoň u Svědků Jehovových).