Pottato

Kdo je zákonným zástupcem a smí rozhodovat o dítěti, je-li sňatek rozvedený a matka má nového manžela?

Bývalý manžel mé nynější manželce ubližoval psychicky i fyzicky a nechce ho už vidět.. Z manželství pochází jejich dcera, dnes 11 měsíců.. Otec se o ni nezajímá, napíše tak jednou za 2 měsíce, řekne si o fotku a zase se odmlčí na dlouhou dobu.. Bydlíme s manželkou i miminkem ve společné domácnosti, snažím se jí vynahradit jejího nepovedené otce, myslím že to zvládám skvěle.. Teď ještě čekáme společného syna.. Ex manžel sice alimenty platí, ale odmítá se s dítětem stýkat, údajně se bojí, že by „dostal na budku“.. Po jaké době bychom mohli podat návrh na zbavení otce jeho práv? Přeci jen, budeme muset nějak rozhodnout na jakou školu bude dítě chodit, jaké bude mít kroužky.. V neposlední řadě by se také mělo přejmenovat na mé příjmení – bylo by divné, kdybychom se s manželkou a naším společným synem jmenovali Závadovi a ona jediná by byla Kloudová.. Případně jak toto ošetřit před soudem..
Děkuji moc za odpovědi

Nejlepší odpověď
da ny

Pokud nemá otec zájem o kontakt s dcerou, tak nemáte co řešit. Čeho ho chcete zbavovat….?
Kdyby v budoucnu o styk s dcerou stál, pak řeště soudně (neprojevil zájem, dcera ho nezná, bojí se, je násilnické povahy ⇒ není v zájmu dítěte kontakt s otcem).
O tom, do jakých bude chodit škol, kroužků, zcela logicky rozhoduje rodič, kterému bylo dítě
svěřeno do péče. Tedy ve Vašem případě, přece matka (a tedy i Vy s ní).
Soudy bývají velmi vstřícné ke změně příjmení. Zejména, pokud se do nové rodiny narodí další dítě (sourozenec). V zájmu dítětě je společné příjmení s matkou, sourozencem. Souhlas otce není nutný, nebude zbaven vyživovací povinnosti.
Adopce z Vaší strany byla trochu složitější (soudně). Jistě méně, než zatím „bezdůvodně“ žádat o nějaké zbavení rodičovských práv otce. Po narození bratra, bych zažádala u soudu o změnu příjmení. Rad je na internetu spousty. Právník by Vám též poradil/pomohl. V soudní budově Vám na odd. péče o děti jistě také poradí (jak sepsat žádost atd.).

Další odpovědi
Pepa25

  1. zbavení rodičovských práv je výrazný zásah do práv otce, to opravdu nejde jen kvůli tomu, že ho ex nechce vidět a vám se nelíbí, že je nadále zákonný zástupce
  2. oba rodiče musí souhlasit se změnou příjmení nezletilého

Samozřejmě, všechno jde řešit soudně, ale rozhodně to není tak jednoduché, jak si představujete.

Drap

Zbavení práv otce, nelze, pokud na dítě platí a projevuje zájem. Neni na tom ani co rozhodovat soudem. Co se týče případné adopce a změny jména, musel by s tím biologický otec souhlasit.

Schluker

Jak pisi ostatni, zbavit otce rodicovskych prav jen tak nelze. Komu dite soud pridelil do pece? Predpokladam, ze matce. Tim padem bude rozhodovat o vsem ona. Vzhledem k tomu, jak v tom plavete, bude nejlepsi obratit se s dotazy na pravnika nebo nejakou bezplatnou pravni poradnu.

nyjono

Obávám se, že to nebude tak jednoduché.
Myslím, že by bylo nejlepší se poradit s právníkem, zabývajícím se rodinným právem a další kroky řešit s ním.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.