Skinn3r

Kde nejdál na severu se nachází vinice ?

Jsou třeba ješte v Polsku nebo Anglii nebo stačí pěstovat nejakou odolnější odrůdu ? Je dobrej nápad založit si vlastní vinici bude na to odbyt ? Co jsem koukal na sudy , sadbu atd je docela dost velká investice . Na kolik haktarů by se to minimálně vyplatilo ? Nebo nějaké další rady ?
Doplňuji:
Jeste taková otázka bokem kolik by byla cena vína za např 0,7 l nebo za litr vína z takový sadby vína musí tu nenu někdo určit ? A kde se berou takový ty odpadní vína za 30 ,– ve velkoobchodech ? Nebo kolik stojí bežný víno z Moravy pokud nekdo kupoval ?

Nejlepší odpověď
manon

U nás: http://itras.cz/por­ta-bohemica/gale­rie/1125/
Německo: http://www.ty­den.cz/rubriky/a­petit/vino/nej­severnejsi-vinice-nemecka-na-ostrove-sylt_123219.html
Třeba někdo najde severnější…
Rady vinařům k živnosti neposkytnu. Ale dobré víno si dám. Kdo ne, žejo? :)

Další odpovědi
ratava

…nejsevernější vinice na světě se nachází v Lotyšsku. Našli byste ji v malém městečku Sabile v oblasti Kurzeme na západě země a má rozlohu jen málo přes 1 hektar. Každý rok se tu konají i vinařské slavnosti, při nichž můžete místní víno ochutnat. Druhá lotyšská vinice se nachází u města Viesīte na jihu země v oblasti Zemgale.
http://www.lo­tyssko.unas.cz/clk/in­formace_o_lotys­sku.htm

Jinak v Polsku jsou vinice také a o anglických vinicích se můžete dočíst třeba zde: http://www.do­bravinoteka.cz/ma­gazin-o-vine/anglie-vinarsky-raj-242

Nevím, jestli se ten zákon už nějak nezměnil, ale myslím, že EU zakládání nových vinic nějak omezila- zakázala (?)… Jinak o založení nových vinic zde:
http://www.zah­rada.cz/forum/re­va-vinna/zalozeni-vinice-262956/?stran­ka_oblast=

(kopíruji ze zahrada.cz:Pro vlastní potřebu si můžete pěstovat co chcete kde chcete (na vlastním či pronajatém, samozřejmě) a v množství jakém chcete. Pokud chcete produkty z vinice oficálně uvádět na trh, musíte si a) koupit právo výsadby od ÚKZUZ (na to bych ale nespoléhal), b) koupit právo výsadby od někoho kdo ho má, c) koupit starou vinici a vyklučit jí či se zavázat že ji do 3 let vyklučíte a získat tak právo výsadby.)

Víno z krabic (jestli jste myslel tím to „odpadní“) je tzv. stolní víno (dnes se už tomu říká jinak) a pochází ze všech vinic EU, z různých odrůd, i těch neregistrovaných. A od ostatních vín se liší i svou cukernatostí… V podstatě je vhodné jen na „kalafůčo“

:o)

A na určování ceny vína jsem našla toto:
http://www.do­tekvina.cz/co-urcuje-cenu-vina-nc106/

no, snad jsou ty odkazy správné a jakž takž aktuální… Ale jestli si nechcete pěstovat víno jen tak pro sebe a opravdu o tom nemáte ani „páru“, budete potřebovat tak jako tak radu nějakého odborníka, tak si nejspíš budete muset na nějakou tu vinici udělat i výlet. Nějaké vinařství „pronajímá“ svým zájemcům keříky na svých tratích a v rámci pronájmu si tam cca 4× do roka vyzkoušíte i samotnou práci na vinici. Je to sice taková komerční akce, ale pro částečnou představu co a jak se to třeba i hodí… Nebo se na nějakém vinohradu nechejte zaměstnat, třeba na rok, dva…