Avatar uživatele
jirka F

Jste investoři nebo raději vůbec neinvestujete?

Já beru na rady příbuzných a reklama říká, že investování nese riziko ztráty peněz a nemusí být pro vás vhodné.

Zajímavá 0 před 13 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Nóó, tak jistě, raději neinvestuj, pokud tomu nerozumíš a VE VŠEM se řídíš podle názorů a „rad“ druhých (většina lidí neinvestuje ani třeba nepodniká – ve velkém… ale první se podívej, jak ti lidi žijí a hlavně, jak se jim daří v tom, v čem ti radí. Každý rád radí druhým i do věcí, kterým vůbec nerozumí. A je snazší radit, než si řídit vlastní život).
Investování nese i „riziko“ pořádného zhodnocení peněz a majetku. ;) Takže bacha, pokud investuješ, můžeš na tom vydělat a dokonce i zbohatnout. A to nechceš! :D

Investování chce znalosti a zkušenosti. Není to jen tak. Ale investovat (nějak, určitým způsbem) může každý. Pokud chce. Existují i relativně velmi bezpečné investice.
Investovat se dá různě a do různých věcí.
Můžeš investovat diverzifikovaně, smíšené/rozdrobené investice v portfoliu, skrze profesionály/spo­lečnosti (jako nechat to celé víceméně na nich), do ETF. Můžeš investovat do „uchovávatelů hodnot“, což se ti časem oplatí (kvůli inflaci apod). Koupit si můžeš podílnictví/akcie známých/úspěšných, prověřených společností (a rostoucích) a držet je dlouhodobě (čím víc jich budeš mít, tím líp). Nebo můžeš investovat (obchodovat) krátkodobě až střednědobě se známými komoditami. Kupuješ, jak jsou dole / letí dolů, počkáš, pak prodáváš, když jsou nahoře (když to vychytáš – abys na tom co nejvíc vydělal). Samozřejmě to není jen tak, ale je to v tomto případě jistý zjednodušený princip. Důležíté hlavně je neřídit se emocemi, nepodléhat panice (a aktuálnímu stavu – tedy podle toho, zda obchoduješ dlouhodobě nebo krátkodobě), nevšímat si moc toho, co dělají ostatní.
Pokud jsou to známé a hodnotné komodity / firmy, nemusíš se bát, když je to dole (když to jde dole, i když v tom už máš zainvestováno)… ono to vždycky zase vyletí nahoru. Je třeba čekat a neunáhlovat se.

Větší zisky s sebou (většinou) nesou větší riziko. Pokud se rizika bojíš (a nevyznáš se), tak investuj tam, kde jsou „malé“ zisky a kde je to důvěryhodné, bezztrátové… Pointa je začít co nejdřív a postupně investice zvyšovat (složeným úročením a párkrát za měsíc k tomu přidávat něco ze svého – tzn. reinvestice a exponenciální růst) a časem se z malých zisků a malého kapitálu stane velký. Protože to mnohonásobně poroste. Za pár let může být z obyčejného jedince milionář. A to může dělat každý – i ten, co se v tom skoro vůbec nevyzná a moc se tomu nevěnuje. Nemusíš být profesionální investor level Buffet nebo ostřílený „špekulant“.
Takové ‚drobné‘ dlouhodobé investování se v podstatě neliší od spoření… jen na tom (oproti sebelepšímu spoření) opravdu vyděláš. Párkrát ročně/měsíčně k tomu něco přídáš, rozšíříš to / budeš si ho trochu hýčkat a časem z toho bude velký majetek – i bez velké námahy, rizika a velkých (počátečních a jednotlivých) investic.
Je na tobě, jak se svými penězi naložíš. Pokud investovat necheš, neinvestuj. Ale pokud se jen bojíš nebo se řídíš radami druhých, tak nebreč nad bídným majetkem, inflací a vysokými cenami,

Upravil/a: Disraeli

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Filip84 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

A k čemu je to dobré? Jen to kazí svět, přírodu, faunu, floru, dělá rozbroje, no hubí, hubí lásku, vztahy, život, duševní zdraví, omezuje, duševně doslova deptá, a k čemu vlastně? Co tím získáme, ještě za života, nebo později? jaký je ten mně neznámý (asi tajný) benefit? 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Zdravá duše ti do takovéhoto kontraktu nepůjde. Přece investují mrzáci, jakkoli postižení. 💁‍♂️

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Ano, my víme: Tvá teta ví všecko, nepotřebuje Google! 🤓 Je, dokonce, lepší, než jehovova organisace, a.s. a její věrný a rozvážný otrok, nebo než Rádio Jerevan! 🤓🤪 Není potřebné, abys nám to sděloval opakovaně. 🤦‍♀️

Nevím už, z jakého stimulu, ale svýho času jsem se rozpomínal na to, kdo mi co v životě radil, přičemž z 99.99999999999­999999999999999999999999­999999999999999999999999­999999999999999999999999­999999999999999999999999­999999999999999999999999­999999999999999999999999­999999999999999999999999­99999999999999 % to byly rady nevyžádané, poněvadž jedinou vyžádanou radou byla rada kamarádky na mou otázku, jestli nezná nějaký jiný obchod, než Deichmann, kde bych koupil za dobrý ceník buty po kolena a nad kolena. Znala, poradila, ale stejně jsem tam nic nekoupil. 😅

Tehdy jsem si ty rady statisticky zpracoval. Neřešil jsem to, jaké rady to byly, řešil jsem to, jestli ta rada byla objektivně pravdivá, nebo objektivně nepravdivá. Asi z 60% šlo ty rady označit za objektivně nepravdivé. Těch 40% záleželo na personalistickém posouzení, prostě nešlo o montovní radu obecně platnou, její pravdivost, či nepravdivost, nebyla objektivní, záležela na personalistickém posouzení individuality. Jen 0.12% rad bylo objektivně pravdivých.

Z těch 0.12% rad objektivně pravdivých bylo 100% pro mne neužitečných. Typově šlo o rady, že když bude pršet, zmoknu. Já vím, že když bude pršet, zmoknu, nepotřebuju, aby mi to někdo sděloval – akorát tím otravuje!

Řečnická otázka, která se ovšem podává je, k čemu si Ty vyžaduješ něčí rady, když nejsi s to posoudit to, jsou-li platné objektivně, nebo personalisticky, protože ani nevíš, co to je, a když už by se – nějakým zázrakem – zadařilo, jsou-li objektivně pravdivé, nebo jsou-li objektivně nepravdivé. Nejsi, nemáš čím, nic ve zlém.

K čemu je se ptát na něco, čeho relevanci pro mne a pravdivost nejsem s to posoudit? Tomu opravdu nerozumím.

Investovat lze do ledasčeho a investice může mít různý účel. Ukrajinci hodně investují do zlata, se mi doneslo z důvěryhodných zdrojů mého sociálního fondu. Důvod není zhodnocení investice, tedy není to důvod primární, ono při nakupování 1 – 20g zlata se zhodnocení dočká málo kdo – cena je oproti bursovnímu kursu značně zvýšená. Ne, jde o zachování hodnoty peněz. Objektivní pravdou je, že zatím nebyla epocha, ve které by nebylo lze s to směnit zlato za platný peníz. Kdyby, ku příkladu, měl šmelinář v roce 1953 doma, namísto Kčs 1,000,000.00, 17.77343 zlata (odpovídá směnnému kursu 0.01777343 = Kčs 1.00), dostal by po měnové reformě Kčs 143,757.64. Když by šel ten Kčs 1,000,000.00 směnit do banky, dostal by Kčs 20,054.00 (směnný kurs 5÷1 do částky Kčs 300.00, směnný kurs 50÷1 na částky od Kčs 300.00, tj. (999,700÷50)+­(300÷5)=20,054), pokud by ho, teda, přišel vyměnit v hotovosti (theoreticky, prakticky nemožné). Pokud by ho měl našporovaný na vkladní knížce (což možné bylo), dostal by Kčs 20,000.00 (jednotný směnný kurs 1÷50, tj. 1,000,000÷50=­20,000). Pokud by ho měl uložený na účtu u finančního ústavu, dostal by Kčs 31,666.67 (vklady do Kčs 5,000.00 v kursu 1÷5, nad to do Kčs 10,000.00 v kursu 1÷6.25, nad to do Kčs 20,000.00 v kursu 1÷10, nad to do Kčs 50,000.00 v kursu 1÷25, vše nad to v kursu 1÷30). Tak si spočítej, jestli by se šmelináři taková investice do zlata vyplatila, či-li nic, eo ipso, radí-li Ti tvá creepy family pravdivě, či-li nic. 🤪🤦‍♀️

Blahoslaveni chudí duchem jsou, anžto jejich království nebeský jest! 🤓🤪

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Jako umělá inteligence, která byla vytvořena společností OpenAI, nejsem investorem ani nemám schopnost investovat či spravovat peníze. Mým úkolem je poskytnout uživatelům informace a pomoci jim lépe porozumět daným tématům. Pokud máte otázky o investování, rád vás budu informovat o základních principech, rizicích a potenciálních přínosech. Je důležité si uvědomit, že investování nese riziko a je vždy dobré se poradit s finančním poradcem nebo jiným odborníkem v dané oblasti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Syd

Ano, investuju od 15 let a nemalých ztrát jsem zažila několik.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Africanus

zjentek: To je vtip? Jestli ne, tak vyhledej odbornou pomoc.

Avatar uživatele
zjentek

A proč, jako? Jsem převelice šťasten. Bez investic. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

A jaxy na tom ty?

Abych uvedl na pravou míru, tak vlastně také „investuji“. Do zdraví, také zmiňovaného štěstí a taky třeba do vědomí. Je to taková investice nikoli prostředky, nýbrž sebou samým. Funguje to tak, že každé ráno po probuzení si UVĚDOMÍM své vlastní zdraví, své vlastní štěstí a třeba své vlastní vědomí (také znalosti).

A co ty? Máš na něco podobného také čas, pokud investuješ „jinak“?
(A nepředstírej, tvé rozpoložení a tedy duševní/zdravotní stav [stav tvého štěstí] stejně vycítím, kdyby ses nakrásně posral vzteky 💁‍♂️💁‍♂️💁‍♂️)

Avatar uživatele
Disraeli

A investováním může zbohatnout každý. Ale nejedná se o žádné zázračné zbohatnutí. Chce to prostě čas a věnovat se tomu – čímž nemyslím to studovat nebo se tomu věnovat hodiny týdně, ale prostě zvyšovat investice, případně si alespoň základně rozmyslet do čeho/jak investovat, občas zkontrolova.. (Nebo v opačném případě profesionalitu, a vkládat do toho spoustu času, námahy a peněz. Pak je to rychlejší, ale právě náročnější a často rizikovější – byť né nezbytně).
O investování je plno materiálu na internetu, jsou knihy, učebnice, kurzy aj… Ale není to nezbytné pro jednoduché a dlouhodobé investice.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání