Toruk

Je zakázáno zákonem používat sekačky a motopily o víkendu?

Vzpomínám si, že se to před léty řešilo, nevím jak to dopadlo. Platí takový zákon v obci? A co zahrádkářská kolonie (na území obce) – platí pro ni zákaz? Díky

Nejlepší odpověď
www

Nikoliv zákonem, používání je různě upraveno pouze obecními vyhláškami.
Zkušenost

Další odpovědi
marci1

Zákonem ne, jen obecními vyhláškami a nařízeními. U nás je třeba zakázáno používat tyto stroje v neděli a v po-so po 20. hodině.

cukrar

Zákonem je upraveno, aby obce mohli vydávat potřebné vyhlášky. Třeba i na zákaz používaní hlučných stroju v určité době.

Jiný zákon zase umožňuje, aby se lidé účelně proti tomu mohli bránit.

Lamalam

Obce nevydávají zákony, ale může to být upraveno místní vyhláškou. U nás to platí a stejně to nikdo nedodržuje.

novaky

Jednak existuje něco jako morálka. U nás v obci by si nikdo nedovolil použít cirkulárku v neděli, ne že by to bylo někde napsaný, tak to prostě je.
No a pro ty hloupější samozřejmě existuje zákon, který praví, že se nesmějí překračovat hygienické limity hluku typické pro danou oblast a hodinu. Je jasné, že takový limit je jiný pro Prahu v poledne, a jiný pro sázavu o půlnoci. Nadlimitní zátěž hlukem je trestná.
Pokud je v tvém okolí v týdnu hluk, motopiluj! Pokud je o víkendu klid, jeb na to, stihne tě trest morální i dle zákona