paul1

Je vhodný popel z dřeva na hnojení brambor?

Po chladných dnech, kdy jsme přitápěli dřevem v kachlových kamnech máme poměrně hodně popela. Na zahradě, kde už je všechno vzrostlé a po deštích se rostlinám daří výborně je trochu problém sypat na ně popel. Brambory ještě nemáme osypané, tam by šel popel lehce rozházet, ale nejsem si jist, či popel nebude rušit účinky maštalního hnoje, kterým jsme pole pohnojili na podzim, protože popel z dřeva obsahuje značné % vápníku.

Nejlepší odpověď
annas

Dnes ráno na toto téma hovořili v ČRo. Ale našla jsem vám odklaz.

"Popel ze dřeva (samozřejmě nelakovaného ani jinak chemicky ošetřeného!) je výborným hnojivém k rostlinám, které potřebuji dostatek vápníku a bóru. Hodí se v menším množství k ovocným stromům, bobulovinám a drobnému ovoci, které nevyžaduje kyselou půdu, na všechnu zeleninu.

Ve větším množství si na popelu pochutnají rostlinky, které milují vápník a draslík, především celer, brambory a mrkev. " atd.

Popel ze dřeva je výborné hnojivo, Jakl jej použít – viz odkaz.

https://www.by­linkyprovsechny­.cz/ruzne/doma­ci-pestovani-bylin-rostlin/1143-popel-ze-dreva-jako-biohnojivo

https://www.zahrada-centrum.cz/clan­ky/nahled/291-dreveny-popel-poslouzi-jako-hnojivo

Další odpovědi
EKSOT123

Také bych se toho nebál. Kvůli ztrátám dusíku se sice nemá vápnit současně s hnojem (uniká čpavek). To určitě platí při reakci močoviny s Ca(OH)2 při použití páleného vápna, ale u uhličitanů vápníku, draslíku aj., které jsou v popelu, mě ta případná reakce není jasná. (Vždyť lidi dávají popel i přímo na hnojník). Ale i kdyby, vždyť to nemícháte napřímo, ten vzájemný kontakt nebude moc velký a event. ztráty dusíku malé.
>Pokud jíte brambory se slupkou, prý je větší riziko strupovitosti vápněných brambor. Ale myslím, že při takto pozdní aplikaci by Streptomyces už snad nestačily nic moc spáchat. Nebo nemusíte dávat popel všechen, jen slabší vrstvu, a se zbytkem počkat do podzimu.
>Popel by snad neměl ničemu uškodit, s výjimkou acidofilních rostlin – borůvky, rododendrony, hortensie,..