Avatar uživatele
Jahoda

Je tento program ke stáhnutí zdarma? Nejsem si jistá.

Dobrý večer.

Chtěla bych si stáhnout VLC Media Player. Našla jsem ho na slunecnice.cz. U kolonky „Licence“ není napsáno „Freeware“, ale „GNU GPL“. S touto zkratkou zkušenosti nemám a tak nevím, zda se to platí, nebo je to zdarma?

Předem děkuji 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? fortin, elektrikář před 5025 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
PostApMan

Program je zdarma, program opravdu dobrý a doporučuji ho :)

Na vysvětlenou GNU GPL je :
„GNU General Public License, GNU GPL (česky „všeobecná veřejná licence GNU“) je licence pro svobodný software, původně napsaná Richardem Stallmanem pro projekt GNU. GPL je nejpopulárnějším a dobře známým příkladem silně copyleftové licence, která vyžaduje, aby byla odvozená díla dostupná pod toutéž licencí. V rámci této filosofie je řečeno, že poskytuje uživatelům počítačového programu práva svobodného softwaru a používá copyleft k zajištění, aby byly tyto svobody ochráněny, i když je dílo změněno nebo k něčemu přidáno. Toto je rozdíl oproti permisivním licencím svobodného softwaru, jejímž typickým případem jsou BSD licence.“

Více na :
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/GNU_Ge­neral_Public_Li­cense

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/GNU_Ge­neral_Public_Li­cense

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/shareware-trial-freeware-vyznam

Retko:
Shareware je označení pro software chráněný autorským právem, který je možné volně distribuovat (typicky na internetu nebo na CD nebo DVD, jež jsou přílohami časopisů). Uživatel má možnost software po určitou dobu zkoušet, zda mu vyhovuje nebo ne. Pokud ho ale nadále používá, je povinen se řídit podle autorovy licence a zpravidla zaplatit cenu programu nebo se třeba jen registrovat.

Volně šířený shareware má obvykle zabudovaná omezení (časová – trial, funkční – crippleware, omezující uživatelův komfort – adware, nagware). Pak mluvíme o demoverzi. Heslo nebo softwarový klíč pro přístup k plně funkční verzi obdrží uživatel po zaplacení. Některé programy z kategorie shareware plnohodnotně fungují i po vypršení testovacího období.

Freeware je software, který je distribuován bezplatně (či za symbolickou odměnu typu poslání pohlednice, mnohdy autor umožňuje (ale nevyžaduje) v případě spokojenosti zaslání finančního daru), někdy hovoříme o typu softwarové licence.

Autor si u freeware zpravidla ponechává autorská práva, například nedovoluje program upravovat nebo omezuje použití zdarma jen pro nekomerční či osobní potřebu. Freeware software se tak liší od svobodného software nebo open source software.

Jedná se tedy o volně šiřitelný program, bez placení autorského honoráře. Na světě existuje mnoho katalogů, které seskupují tyto programy většinou společně s programy, které jsou k dispozici ke stažení na zkušební dobu. Tyto katalogy jsou dobrým zdrojem alternativního software k drahým placeným licencím.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
kablik

Souhlasím s PostApMan i když jeho odpověď zavání poněkud pro „vyšší dívčí“,já používám BSPlayer i VLCplayer, tento přehrávač dokáže spustit asi všechny typy souborů bez problému,dopo­ručuji.

před 5025 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet