Gendero

Je povinne platit socialni?

Nejsem podnikatel.

Nejlepší odpověď
Emefej

Pokud jsi zaměstnán, tak ho platíš a platí ho za tebe i tvůj zaměsnavatel. Pokud nepodnikáš ani nejsi zaměsnanec, tak to povinné není, ale můžeš se dobrovolně přihlásit. Pokud jsi registrován na ÚP, tak ho za tebe platí stát.

Další odpovědi
elkon

Sociální odvody jsou velmi důležité. Mimo jiné i kvůli budoucímu důchodu. Zde podrobnosti. https://www.fi­nance.cz/530544-socialni-pojisteni-zamestnanec-dpp-dpc-osvc-obzp/

Dochy

V případě klasického prac. poměru ano, platí jej za Tebe povinně zaměstnavatel. V ostatních případech je tuším dobrovolné.

nyjono

Emefej sice dostal body, ale není tak docela pravda, co píše.
Sociální pojištění se skládá ze 2 složek. Zdravotní pojištění povinné není, důchodové ano.
Platí, že za zaměstnance platby odvádí zaměstnavatel, tedy měl by, a strhává to ze mzdy.
Podnikatelé, OSVČ jsou povinni se registrovat i příslušné pobočky OSSZ a platit to, co se má.
Jinak přijdou penále, exekuce atd.
Zaměstnanci platí důchodové i zdravotní pojištění. To znamená, že při vystavení neschopenky dostávají peníze.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

nyjono: Bacha na rozdíl mezi zdravotním a nemocenským pojištěním, Zdravotní pojištění je u nás povinné povinné pro všechny vč. nemluvňat (platí stát). Ale jinak je zdravotní pojištění to první o co se člověk musí starat pokud vypadne ze školy, zaměstnání apod…