Avatar uživatele
arygnoc

je možné zistiť použitie azbestu u staršej stavby?

resp. jeho pozostatky?

;-Q

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? gagaga, marci1, gecco před 2041 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Je to složité...
V podstatě musíš stavbu ´prohlédnout´ a v případě podezření na materiál obsahující azbest odebrat vzorky a nechat je analyzovat. Do jisté míry se lze ´odpíchnout´ od stavební dokumentace - je-li jaká...
;-)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Analýzou konkrétních materiálů.
Příklad ze života: v jednom panelovém domě jsou součástí stupaček v bytových jadrech vzduchotechnické kanály, které jsou obklopeny deskami neznámého složení s podezřením na azbest. Takže samospráva uloupla kus 20x20 cm z jedné desky a poslala do nejmenovaného ústavu, kde udělali rozbor (za pár tisíc) se závěrem, že asbest tam není.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

"Možnost, jak zjistit přítomnost azbestu třeba v domě je - ale sám si to neuděláte. Dělají to specializované firmy. Aby byl výsledek vypovídající, mělo by se prakticky do každé místnosti umístit takové zařízení, kterým laicky řečeno prochází několik hodin vzduch. V daném zařízení, je takový "pruh látky" a na něm ulpívají částečky ze vzduchu. Toto se pak "hermeticky uzavře" a převeze do laboratoře, kde se pod mikroskopem zkoumá, jestli na onom "pruhu látky" azbestová vlákna ulpěla či nikoli. A pokud ulpěla, tak kolik. Každý takový test (jedné místosti) stojí kolem 5 000 Kč, čili není to levná záležitost..."
https://www.poradte.cz/… "tomášek"

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
arygnoc

@marci1:

čiste teoreticky - nestači by rozbor filtra klimatizácie?

;-Q

před 2041 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet