Je krize způsobená malými platy a nezaměstnaností?

Znáte někoho kdo dokáže normálně existovat z minimální mzdy? Aby se mohlo prodávat zboží a služby musí mít všichni lidi dobře zaplacenou práci a pokud lidi nemají peníze nemohou je utrácet a následkem je krize. Na jedné straně se vyhazují peníze za zbytečnosti a na druhé straně se peníze nedají těm co si je zde zaslouží o tom to zde je že pokud slepý vede slepé tak to špatně dopadne!

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Drap

Jiná možnost

Doplňuji:
Je to naopak. Nízké platy a nezaměstnanost jsou jen důsledky krize. A nejsou to jedinné důsledky.

Michal Kole

Ano

Doplňuji:
Nejsem ekonom, ale spíš je to zaviněno vícce faktory a hlavně, kombinace různých faktorů dělá začarovaný UZAVŘENÝ kruh, který nelze jednoduše „otevřítL a dostat se z "průseru“

Zmaěstnavatel nemá zakázky → nemá peníze → nemůže zvýšit platy, lidi za malé peníze nechtí dělat a jsou raději na dávkách, které jsou někdy vyšší a přivydělávají si načerno → Stát to stojí další peníze, na odhalování práce načerno → Což obtěžuje zaměstnavatele, když jím inspektoři chodí po firmě → Paralizuje to firmu → Ta nemůže normálně pracovat a vyrábět → Nic nevyrobí nemůže nic prodat → Nemá peníze

Vseznalek88

Ne

Doplňuji:
Pletete si příčiny s důsledky.
V první řadě musíte změnit myšlení a naladit se na kapitalismus.
U nás stále převládá názor, že člověk má automaticky nárok na dobrý plat a na zaměstnání. Málo kdo si ale řekne… " dobrá, tak já mám plat 15.000,– hrubého, Kolik peněz svou prací svému zaměstnavateli vydělám?" Pokud vám přijde, že viděláte výrazně více (tím nemyslím 30.000,– ale třeba 60.000,–) tak Vám nikdo nebrání začít stejnou činnost provádět samostatně – začněte podnikat.

Výše platů se může zvýšit v momentě, kdy je po práci obrovská poptávka – což bylo v letech 2005 – 2007, kdy jste i jako brigádník mohl dostat 150,– Kč/ hod ( v roce 96 jsem jako brigádník dostával 17 Kč/hod).

Poptávka byla u nás způsobena obrovským boomem hypoték a osobních půjček – lidé se přestali bát a začali si brát hypotéky a úvěry jako na drátku.
Poptávka tedy nebyla způsobena reálnými vydělanými financemi, ale vlastně jen závazky, že příštích x let budu generovat stejné prostředky jako doposud.
Nicméně půjčku si vezmete jednu a v dalších letech už neutrácíš, ale naopak šetříš, protože máš méně financí před půjčkou.

Takže zjednodušeně:
Kopáč Franta ze svého platu každý den koupí 20 rohlíků, a 4 tužkové baterie
Jednoho dne se ale rozhodne, že si vezme úvěr a koupí si novou televizi.

Majitel elektroprodejny Honza prodává každý den mnoho tužkových baterií a ze svého zisku si denně kupuje 40 rohlíků.
Když si u něj ale Franta koupí televizi, tak zjistí že si každý den může koupit ještě bochník chleba a 4 kremrole a udělá to.

Majitel pekárny Jitka zjistí, že místo 20 rohlíků od Franty a.40 rohlíků od Honzy začíná být velká poptávka po kremrolích a chlebu, čímž Jitce vzrostly zisky natolik, že si může vzít hypotéku a vybudovat samotnou kremrolárnu.

Majitel stavební společnosti Vlastimil si každý měsíc nechává servisovat automobil v autorizovaném servisu. Po tom co si u něj Jitka objednala přístavbu si ale objedná auto nové na leasing, protože vidělá dost na první splátku a na několik splátek.

Všichni totiž věřili, že tento růst bude trvalý… a on chvíli skutečně vydržel… Jenže za 2 roky už nebyl žádnej další Franta, který by si koupil televizi na úvěr, Frantové si sice koupili ještě na další úvěr radio a DVDčko, ale zároveň zjistili, že když platí splátky, můžou si koupit už jen 1 tužkovou baterku a 15 rohlíků denně, přičemž splácet budou muset ještě další 4 roky.

Takže sice trh chvilkově díky úvěrům rostl, ale teď ho díky splátkám čeká útlum.

arygnoc

Jiná možnost

platy a nezamestnanosť sú dôsledkami.

kríza vznika presýtením trhu (zožerieme menej, rozbijeme menej áut a pod, resp. nestihneme všetko zožrať, rozbiť a kúpiť nové atď).
Presýtenie trhu vznika investíciami (najčastejšie prostredníctvom bánk) do nadvýroby (s vidinou zisku, samozrejme).
Najčastejšie je kríza spôsobená nadprodukciu a tým pádom i nepredateľnosťou výrobkov trvalejšej hodnoty (nemovitosti, priemyselné výrobky, predmety dlhodobej spotreby).
Jedná sa o umelý stav, ktorý je spôsobený uvádzaním neexistujúcich peňazí do obehu (práve pre uskutočnenie nadvýroby a nadspotreby).

Otázka vyžitia z minimálnej mzdy je OTÁZKA INÁ, nie ekonomická, ale sociálna a jej výška nemá s krízou (ekonomickou) nič spoločného.

Príjmy súvisia s výrobou, pri nadvýrobe (do stavu kým sa výroba prehupne do nadvýroby) nastáva nasýtenie trhu a ďalšia výroba nie je potrebná, resp. je obmedzená → vzniká nezamestnanosť → znižujú s príjmy občana – > klesá jeho kúpyschopnosť

Čo je podľa Vás zbytočnosť?.
Čo je podľa Vás zbytočnosť, môže byť pre druhých potreba.

Vaše moralizovanie je plakanie nad rozliatym mliekom.
Nakúpte si za minimálnu mzdu do štartu konzervy, sadenice, luk, nejaké to šatstvo a začnite žiť v jaskyni.

anonym

Jiná možnost

A co když to je zapřičiněno právě těma nehoráznejma platama.Proč berou manažeři, různí lidé v dozorčích radách, mohl bych vyjmenovávat další a další lidi statisícové a milionové platy a a lidem v jejich firmách vyplácejí minimální či o trochu větší mzdy.Kdyby tito lidé brali třeba jen 2× větší plat než je průměrná mzda a ty zbývající peníze rozdělili mezi dělníky, tak by ti dělníci měli více peněz na utrácení a ekonomika by se točila.
Ono za komunistů byli ve fabrikách placení elektrikáři, zámečníci, (zkrátka údržbáři) uklízečky.Po revoluci se všechno odbouralo, že je to pro fabriku nevýhodné.Dneska jsou na to firmy, ale ty jejich majitelé nedělají za ty mzdy, ale mají zase statisícové platy.
České dráhy, dříve jeden celek, dneska každá sekce zvlášť a v každé sekci několik manažerů, kteří berou zase statisícové platy.
ČEZ dříve také jeden celek, dneska opět každá sekce zvlášť a opět ve vrcholových funkcích milionové platy.
A tak by se nechalo pokračovat a rozebírat všechny velké firmy.
Dříve jsme nadávali, že je mnoho úředníků, ale ti dělali za menší platy.
Jistě, nemůže brát vrcholový manažer tolik co uklízečka, ale proč on rozežraností neví co s penězma ( a ještě se nechá podplácet) a uklízečka žije jen z minimálního platu.Ten manažer určitě nenakoupí tolik věcí (sice koupí ty dražší, ale jen jednu věc), ale ty uklízečky a dělníci by těch věcí koupili více a tím by přibylo jak práce, tak by ti lidé více utráceli za kulturní věci (kina, divadla, výstavy).

Lakeysha

Jiná možnost

Doplňuji:
Já nebudu tak slohařit jako ostatní. Řeknu jednoduše: krizi vytvořila uměle media tim, že začala lidi panikařit, že jde krize…Lidi hystericky přestali utrácet, podniky měly malý výdělky… a už se to rozjelo