Je 0,3 % dobrá komprese za cca. 12 minut?

Už pár let si hraji se svým kompresním algoritmem a nedávno jsem se v práci dostal do rozhovoru, kde mi kolega řekl, že takový algoritmus by byl neuvěřitelný poklad. Nyní jsem dodělal poslední prvky a jediné co mi chybí, je zabezpečit všechny bitové operace – to by ostatně mohl snad zařídit ZIP. Zaměřuji se na komprimaci opravdu velkých souborů. takže jsem to vůbec neoptimalizoval na dokumenty atp. Z 1,7 GB jsem schopen udělat 9 000 KB za 12 minut. (Pravděpodobně i 4 000 KB bez hlavičky aj. → momentálně při čtení 512 bytů to hodí těch 9k a při čtení 1024 asi 4. – ale tedy času o pár minut více) Z 20 GB i 40 000 KB s velkým využitím paměti a CPU, 80 000 KB se středními nároky za asi hodinu, hodinu a kousek. Blížím se vůbec nějakým existujícím normám? Dokud mi to nenaznačil kolega, nepovažoval jsem to za slavný výsledek. Měl ale pravdu v tom, že by se to šilo na šíření her a médií. Naznačím jen, že soubor najdu v čísle PÍ. Pokud se mi podaří zajistit konzistenci bitových operací na všech zařízeních, byl by to obecný a bezztrátový archiv. (Pracuji s Windows a Little Endian.) Jak obvyklá je hodinová komprese pro 20 GB? Je 0,3 – 0,05 (dle nastavení – tohle bych musel vyladit) opravdu dobrá komprese?

Odpovědi
Dochy

Tak se Tě třeba zeptám, jaké máš základy v informační technice. Protože to by nám pomohlo abychom věděli na co se soustředit.

  1. by ses pravděpodobně neptal, zda „je 0,3 % dobrá komprese za cca. 12 minut“.
  2. Pravděpodobně bys přestal o své kompresi uvažovat jako o dobré…

Před lety tu proběhl takový ajťácký vtípek:
Máme tady nový skvělý a úžasný kompresní algoritmus. Jakýkoli soubor dokáže zkomprimovatna pohouhých 7 bajtů. Jen se nám k němu ještě nepodařilo vytvořit algoritmus pro dekompresy.

A podle popisu se obávám, že budeš mít stejný problém.

Takže

  1. Jde o ztrátový, nebo bezeztrátový algoritmus?
  2. Zkoušels to na textech, obrázcích, videích?
  3. Je to zaměřené na určitý typ dat, nebo jde o obecný algoritmus?

Z 1,7GB např. filmu nelze udělat bezeztrátově 4MB

anonym

Jinak k Dochy: Právě, že z 20 GB filmu jsem udělal bezztrátově asi tak 750 000 KB. Jedná se o obecný bezztrátový algoritmus a dekomprese zabere 2/10 času komprese.

Vojta24

normálně kecáš, je to nesmysl.

Vojta24

„Z 1,7 GB jsem schopen udělat 9 000 KB za 12 minut“ jako bych slyšel českého komika který svého času vytvořil revoluční vyhledávač hlodač.cz 🙂 až na to, že nikdy nic kloudného nevyhlodal a bláboly toho cvoka o revolučním pojetí vyhledávání které odmítal technicky upřesnit skončily jen ve vzduchoprázdnu.

Dochy

20GB->750 MB není 0,3%, ale 3,75%. Bylo by to slušné, ale mám značné pochybnosti o důvěryhodnosti této zprávy.