Rokio

Jaký je maximální úrok, za který je slušné půjčovat svým příbuzným a dobrým známým?

Půjčka čehokoliv je služba. Půjčka finančních prostředků je tedy taktéž služba, a proto by za ní mělo být zaplaceno a měla by se sepsat smlouva, pokud osoba A půjčí něco osobě B.

Další důvod, proč půjčovat za peníze, je fakt, že půjčování bez jakékoliv protihodnoty je prodělečné, protože by se místo toho mohly peníze investovat, a tak půjčka bez jakéhokoliv úroku je nesmyslná. Vyjímkou jsou podle mě pouze malé půjčky s krátkou dobou splatnosti.

Dáme by mělo platit, že každý by měl hospodařit s penězi tak, aby si nikdy nemusel půjčovat (kromě hypotéky), a tak se potencionální zájemce o půjčku nemá co divit, když věřitel mu půjčí za určitý úrok.

Toto jsou všechno důvody, proč i příbuzným a dobrým známým půjčovat peníze za přítomnost smlouvy a úroku.

Který je ale maximální úrok, za který je morální půjčovat peníze svým blízkým? Jisté je, že jakákoliv nabídka není výhodná, když na ní obě strany kývnou, protože i tak se lze dopustit trestné činnosti v podobě lichvy, nebo alespoň nevýhodné nabídky.

Nejlepší odpověď
Dochy

Jako běžnou službu kamarádovi či v rodině, či nouzovou výpomoc: 0
Jako větší „komerční“ výpomoc: někde od nuly do sazby běžně nabízené bankami pro podobné účely…

Bacha, půjčování kamarádům hrozí ztrátou kamarádů… Půjčování v rodině s sebou může nést výrazné zhoršení rodinných vztahů…
(I když ještě nedávno jsem si myslel, že ne a stál doufám že většinou by o mělo být OK)

Další odpovědi
Kepler

Úroky se obvykle po rodině a po dobrých přátelích obvykle nepožadují. Je to přátelská výpomoc a ne kšeft. Pokud by takto chtěl někdo dosahovat zisku, měl by mít licenci, nebo aspoň ŽL a případně platit daně. Ale kde není žalobce, není ani soudce. Jakou smlouvu si uděláš, takovou ji máš.

ivzez

Nemáš-li příslušnou licenci, nemáš oprávnění poskytovat
finanční služby (např. půjčky za sjednaný úrok).

A chtít za přátelskou výpomoc, pomoc členovi rodiny
nebo kamarádovi úrok bych se styděla.
Buď mám a pomůžu, nebo nemám a pomoci nemohu.

nyjono

Nežistná pomoc kamarádovi nebo rodině ti nic neříká?
Co když se dostaneš do potíží a budeš výpomoc potřebovat ty? Každá kačka navíc (úroky) se počítá.

dalid

vsetci sa tu ohanaju nezistnou pomocou, ale preco by mal byt poziciavatel za svoju pomoc odmeneny stratou? Pri pozicke bez uroku nema dlznik motivaciu dlh splatit. Peniaze stracaju hodnotu a ja nesiem riziko nesplatenia. V zivote sa moze stat vselico, preto aj rodine poziciavam na zmluvu a za urok. Ja som so si stanovil priemerny hypotecny urok co je podla mna velmi priatelska cena.

Dochy

nyjono: nezištná pomoc – jak jsem psal. V některých případech ano… Pokud je slušnej člověk opravdu v nouzi. Ale třeba když jsem sháněl prachy na byt (resp. refinanc.), docela bych uvítal půjčku od známých kde by úroky byly někde mezi komerčnímy hypotékovými úroky (něco kolem 6% tehdy) a ůroky spořících účtů (1,5–2%)