Jaké jsou typy kabelů používané k realizaci sítí?

Typy kabelů používané k realizaci sítí???

Odpovědi
lukas

nejlépe Ethernet kategorie 5E 😁

Nejvíc se dnes asi používají kroucené dvojlinky, ty se používají u standartu „Ethernet“. Vevnitř jsou drátky sjednocené do dvou skupin a ty se pak kroutí, kvůli eliminaci vzájemného rušení.

Na starších sítích se dá narazit na koaxiální kabely, což jsou kulaté kabely kde vodiče jsou jeden více na vnější části a druhý přesně uprostřed kabelu, mezi nimi a samozřejmě na okraji kabelu je izolace. Tyto kabely používají například i u obyčejného spojení televize-anténa nebo u přípojky kabelové televize.

Poslední jsou optické kabely, které jsou nejrychlejší, ale jejich instalace je složitější. Používají se především pro páteřní sítě („síť která spojuje sítě“), spojují např. Evropu s Amerikou atd.

Nejběžnější kabel bude asi Ethernetová kroucená dvojlinka kategorie 5E nebo 6. Ty jsou certifikované tuším do max. 10Gbps provozu (?)..

(tohle je neco malo co si pamatuju ze skoly)