zjentek

jaké budou dopady „domácí“ fotovoltaiky na okolní životní prostředí?

Zahrady, sídliště, osady…

(Otázka všeobecná, ovšem rád budu i za odpovědi co konkrétně pro mě bude znamenat /ty dopady/, když soused plánuje „lán“ panelů cca 24×7 m na své rovné střeše ve vzdálenosti 5 m podél našeho plotu.)

Stín by naopak vyhovoval.

A co si myslíte/víte o dopadech této „rodinné“ fotovoltaiky přímo na okolní faunu a floru?

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud to nemá tak vysoko aby Ti to nějak stínilo pozemek, tak snad nic. Střecha se mu bude možná o 10% méně zahřívat 😉

Další odpovědi
Rudorufu san

Na tebe ne, ale za pár let budeme mít problém s likvidací panelů. Ale ne menší než větrné elektrárny. Listy vrtulí jsou plné pryskyřic fenolů uhlíkových vláken a ty se spálit nedají, tak je Německo bude zakopávat do země!!! Do země ekologisti!!! Protože jsou to plechy s 10 – 20 cm syntetiky proti námraze. Jejich ekologická likvidace by poslala VTE s ekonomickou návratností do červených čísel . Žádný rozumný – pravý ekolog by nepovolil VTE.
Doporučím naprosto revoluční článek, který boří mantru o 35st sklonu FVE. Park je v Čechách.
Stín, v letních měsících bych jej uvítal to je slunce u nás 63st nad horizontem v zimě nevím nevím 18st nad horizontem to možná slunce neuvidíš. Udělej si model jak se sousedovi změní profil střechy. Jestli se bude projektant držet pouček z roku 2010 tj bude stavět panely na uhel 35 – 45st pak budeš mít stín větší než když by projektant použil poslední data od ČEZu z jeho testovacího parku FVE kde testuje úhly náklonu a orientaci od ideálního J. Poslední data ze souhrnu cca 7 let ukazují že nejoptimálnější a nejvýkonnější v našich podmínkách je sklon 25st. Takže ideálně si to nech nakreslit než to schválíš a provést simulaci .Tenhle sklon je kvuli zimě kdy panel vyrábí nejvíc díky rozptýlenému světlu a sjede z něj nejrychleji sníh, otázka přehřívání v létě a snížení výkonu a je to úhle kde se na okraji ještě nedrží voda a špína. No mrkněte na zdroj velmi zajímavé zjištění… :-O

Zdroj: https://oze.tzb-info.cz/fotovol­taika/22703-jaky-je-nejlepsi-sklon-a-orientace-fotovoltaickych-panelu-pro-solarni-pole