cobra

jak začít

Chtěl bych začít podnikat ve výrobě cigaret.
jak to mám udělat?
Děkuji.

Odpovědi
alenka901

Jak začít podnikat
Jak začít podnikat krok za krokem

  • zjistíme, zda potřebujeme k podnikání papír (živnostenské nebo jiné oprávnění)
  • na živnosteském úřadě se zaregistrujeme k daním, pojištění a popřípadě ohlásíme živnost
  • zjistíme, jaké pojištění a v jaké výši musíme platit
  • schováváme si všechny doklady a z nich uděláme daňovou evidenci nebo evidenci příjmů, případně další evidence
  • podáme daňová přiznání a přehledy pojištění

Potřebujeme živnostenský list?

Chceme-li vydělávat samostatně, musíme zjistit, zda potřebujeme

  • živnostenský list
  • jiné oprávnění (př. daňoví poradci, tlumočníci)
  • nebo nic (př. autoři, spisovatelé, herci, hudebníci) – viz OSVČ bez živnosti

Živnostenský úřad a registrace

V každém případě zajdeme na živnostenský úřad, kde vyplníme Jednotný registrační formulář. Tím provedeme najednou všechna potřebná ohlášení a registrace – na pojišťovny, finanční i živnostenský úřad (nepotřebujeme už – jako tomu bylo dříve – předem zajišťovat např. výpis z rejstříku trestů, to už za nás udělá úřad).

Co vše musíme a můžeme zaregistrovat viz Jednotný registrační formulář.
Pojištění

Zjistíme, zda musíme platit

  • jen zdravotní pojištění nebo i sociální pojištění
  • měsíčně zálohy nebo stačí vše doplatit až po skončení roku po podání daňového přiznání

Jestliže máme podnikání jako

  • hlavní činnost, musíme platit měsíčně zálohy na zdravotní pojištění i sociální pojištění
  • vedlejší činnost, zdravotní i sociální pojištění doplatíme až po skončení roku po podání daňového přiznání. Budeme-li mít nízký zisk, sociální pojištění nebudeme muset zaplatit vůbec (viz sociální pojištění při vedlejší činnosti).

Daňová evidence a další evidence

Během roku (nebo aspoň po jejím skončení) se musí vést

  • buď daňová evidence (musíme schovávat všechny doklady)
  • nebo evidence příjmů, budeme-li uplatňovat paušální výdaje (stačí schovávat příjmové doklady a vydané faktury)

Pokud jsme se zaregistrovali jako plátci DPH, musíme vést také evidenci podle zákona o DPH, a to průběžně.

Pokud uplatňujeme výdaje na auto, musíme vést evidenci jízd.
Daně

Po skončení roku musíme na finanční úřad podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu.

Jestliže jsme plátci DPH, musíme navíc plnit všechny povinnosti plátce DPH a podávat daňové přiznání k DPH po každém čtvrtletí.

Pokud uplatňujeme výdaje na auto, musíme platit čtvrtletně zálohy na silniční daň a po konci roku podat daňové přiznání.

Attack-design

stačí si udělat živnostenský list, pak otevřít provozovnu, vyrábět a sehnat odběr, pak jednou za rok daně a samozřejmě kupu peněz – nejlepší než se do něčeho takového je udělat průzkum trhu, zda vůbec bude o toto ještě další zájem