FlAsh_7

Jak se difrakce podepisuje na fotoaparátech s menšími snímači?

Pokud například f/16 způsobuje na plnoformátu difrakci a např. f/4 na malém čipu (např. řada Sony RX100 a RX10) je skoro to samé, lze u těchto čipů tedy fotit s většími clonovými čísly? Jak to zde celé je?

Odpovědi
mosoj

Difrakce – ohyb světla- ztráta ostrosti. Difrakce je záležitost objektivu, nikoliv čipu!!
Každý objektiv má nějakou hodnotu ideálního zaostření. Za touto hodnotou dochází k ohybu světla na hranách lamel clony. Existují jednoduché způsoby, jak si tuto hodnotu zjistit pro každý objektiv. Opravdový fotograf toto dělá. I při větších clonách se fotí. Dokonce se uvedeného jevu využívá k charakteris­tickému vykreslení obrazu. Ona centrální oblast obrazu je ostrá i při difrakci k zamlžení dochází pouze na krajích.