Jakub

Jak se dá zjistit pH půdy.

Potřebuji poradit, jak se dá amatérsky zjistit pH půdy v zahradě.

Nejlepší odpověď
annas

Na uvedené stránce se hovoří o měření Ph půdy lakmusovým papírkem. Nevím, zda Vám rada bude vyhovovat.

Zdroj: http://www.zah­rada.cz/forum/ze­miny-a-substraty/jak-zmerit-ph-pudy-lakmusovym-papirkem-43028/?stranka=

Další odpovědi
mosoj

Pro orientační změření za účelem zjištění půdní reakce je nejdostupnější měření pH papírky. Stačí univerzální které pokryjí celý rozsah kyselosti 1 – 14. Kde neutrální hodnota je pH 7. Menší hodnoty znamenají kyselost a větší zásaditost ( alkalitu).
Kyselost lze měřit pouze v roztoku. Takže se nabere vzorek půdy, rozmíchá se v destilované vodě a pro tyto účely stačí nechat odstát ( odsedimentovat). Kyselost (pH) měříme již zmíněnými papírky v roztoku nad sedimentem.
Neutrální je sice pH 7 ale v krajině se tato hodnota téměř nevyskytuje. Jenom déšť mívá
hodnoty pH od 4. Je tedy dosti kyselý. Konečný výsledek je ale závislý na složení půdy.

Pro přesné měření se používají přístroje PH metry, ale to je již mimo potřebu zahrádkáře.