M E

Jak propojím reprobedny 5.1 Logitech? Chtěl bych paralelně propojit do jednoho kanálu dva pravé a dva levé reproduktory.

paralelně – seriově? nebo jinak? díky za info

Odpovědi
Hlada

Záleží na výstupní impedanci zesilovače. Jestli snese poloviční impedanci jedné bedny, tak paralelně. Jestli ne, tak sériově. Je ale nutné počítat s tím, že v tom případě se výkon sníží na 1/4 a dojde k horšímu tlumení nízkých kmitočtů, což u středotónových nebude moc vadit. Předpokládám, že všechny 4 bedny jsou stejné.

Edison

Proč to vlastně chceš dělat? Do subu přivedeš stereo signál a na subík se pak připojej ostatní repro… Nějak nechápu, o co Ti jde.

Roman71

Pokud byste chtěl mít v levém i pravém kanálu připojený paralelně pár reproduktorů, musely by mít dvojnásobnou impedanci, jinak byste přetěžoval koncový stupeň zesilovače a riskoval jeho zničení.
Pokud si nejste jistý impedancí, můžete je zapojit do série, ale pozor na fázování, aby se vám zvuk analogově „neodečítal“ a nevytvářel nepříjemný zvukový efekt. V obou případech vám doporučuji použít párové reproduktory shodné impedance i výkonu.

M E

reproduktory jsou s totožnou impedancí,takže můžu paralelně?

Roman71

Pokud mají stejné hodnoty jako originální reproduktory, doporučuji sériové zapojení.
Paralelním zapojením riskujete zničení zesilovače. Dva paralelně zapojené 4Ohmové reproduktory dají e výsledku 2Ohmy(!). Při sériovém zapojení získáte 8Ohmovou zátěž, klesne výsledný výkon, na subwooferu uberete Volume a vše hraje bez rizika.

Edison

Mimochodem.. k TV je tohle naprosto nevhodný systém. To se hodí ke compu, k TV to chce normální AV receiver, který umí dekódovat, různé systémy 5.1, případně je sám jakž takž vytvořit.

M E

mám to propojený s televizí přes 3,5jack , levý a pravý zadní repráky nejde,tak mě napadlo tohle,je to chyba že je to přes jack? nebo někde jinde?

Roman71

Pokud je zdrojem signálu pouze STEREO signál, budou vždy hrát jen přední reproduktory a subwoofer. Jinak byste musel použít prologic dekodér, který si zvuk pro zadní reproduktory odvodí sám zesílením rozdílové složky signálu.

Edison

Pravděpodobně nejdou, neb není dekódován 5.1 sound, ale jen stereo.

M E

všechny bedny jsou stejné

Edison

Nejsou, jeden je „master“, který řídí přes „sub“ celý systém.

M E

jo pravda,už jsem na to přišel a šla by dát nějaká redukce nebo tak něco a popřípadě šlapalo by to na tuhle sestavu https://www.al­za.cz/genius-home-theater-sw-hf-5-1-4600-d366837.htm

Edison

Pochop, že ze sterea plnohodnotný 5.1 nikdy neuděláš. Jediné, co lze přidat sem tam nějaký efekt. K tomu prostě sloužej úplně jiné principy. Takže pokud to propojíš s TV 5.1 (což nevím, jestli vůbec nějaká umí) tak ano. Jinak opět pouze stereo… Pokud nepochopíš, že k tomu, aby jelo 5.1 z TV potřebuješ spif/optical/HDMI… už se opakuji: Tyhle systémy NEJSOU primárně určeny k dekódování 5.1. To je tak, když někdo chce sociálismus… aneb.. hodně muziky… nejlíp zadarmo… Takhle to nefunguje.

M E

socialismus fakt nechci,asi jsem to napsal jak kretén, stačí mi stereo,vím(asi) že signál vysílat 5,1 nebude. Základ otázky vlastně byl jak spojit dvě bedny dohromady L+L a P+P tak aby to co nejmíň sralo zesilovač,myslim tím ty ohmi a nebo jestli je k tomu zapotřebí (když propojím L+L a P+P) nějaká vyhybka- nebo tak nějak se tomu říká, dík za trpělivost se mnou )

Edison

Tak já bych se do nějakýho tohodle spojování nesral… A když, tak aspoň udělat nějaký fázovací vedení, aby tam nějaký efekt byl. Třeba zadní reporo otočit o 180 st. Ale to pak nevím, jestli se nezapojujou třeba křížem… možností, jak s tímhle blbnout je povícero.

Edison

Jo.. otočení fází o 180st. uděláš snadno tak, že jen prohodíš + a -.

Edison

Jenže u toho bych se trochu obával, že by mohla být potřeba regulace úrovně… Zkrátka… pokud je něco stereo, nechal bych to stereo jen na dvou repro a víc bych do toho nevrtal. Tak jako tak bys podělal původní signál. A účelem je reprodukovat signál tak, jak byl pořízen a nepřidávat k tomu žádný další efekty – znělo by to VŽDY nepřirozeně.

M E

díky za rady,měj se

Edison

Jestli by nebylo efektivnější k TV pořídit soundbar.

M E

to právě chci z těch beden udělat 🙂

Edison

A není škoda jeden systém prakticky zničit? Tuhle ses ptal na koupi téhož od jiné firmy… tak kup hotovej soundbar a nebudeš mít jakýkoli starosti. Připojíš to HDMI, SPIF, optikou… nebo i audio a budeš mít svatej klid… Vyřeší to v zásadě úplně všechno.

M E

moc tomu nerozumím,ale jsou to tyhle https://www.czc­.cz/logitech-x-530/29465/produkt..