Metalman

Jak postupuje katastrální úřad při digitalizaci katastrálního území či zpřesňování pozemkových jednotek na kú?

Dobrý den, mám dotaz ohledně digitalizace katastrálního území katastrem nemovitostí. Jak postupuje tento úřad při zjištění, že například dvě pozemkové parcely jsou odděleny oplocením a patří dvěma odlišným majitelům. Ovšem toto oplocení nijak neodpovídá stavu na katastrální mapě? Rozdíl může být i několika metrový. Řeší tento úřad s majiteli nápravu? Případně jakou formou? Moc děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Katastrální úřad to sám o sobě v podstatě neřeší. Až si někdo nechá svůj pozemek zaměřit a zjistí se něco podobného, tak to řeší ti dva vzájemnou dohodou a potom i kú zanese do map. Většinou to sousedé řeší dohodo o prodeji či výměně části pozemku. Pokud nejsou schopni se dohodnout, může to řešit i soud.

Další odpovědi
elkon

Nějaké informace k tématu zde: https://www.cuz­k.cz/Katastr-nemovitosti/Revize-katastru.aspx

Pepa25

Nejdůležitější informace jsou uvedeny v odkaze. Digitalizace katastru je předpoklad zpřesnění hranice (tím, že přesně definuje hraniční body). Dál než zachycení digitálních hraničních bodů ve veřejné databázi ale katastr nejde – nechává to na vlastnících. Obecně jsou možné dvě varianty: 1) zaměří se stávající stav (budova, plot atd.) geodetem, ten vypracuje GP a vlastníci rozdíl mezi sebou vypořádají nebo 2) zavolají geodeta, ten podle údajů katastru vytyčí hraniční body (a vlastníci si pak podle toho vytvoří plot).

Zdroj: https://www.cuz­k.cz/Katastr-nemovitosti/Di­gitalizace-a-vedeni-katastralnich-map/Zpresneni-geometrickeho-a-polohoveho-urceni-pozemk.aspx

Metalman

Děkuji za odpověď. Nemůže se tedy stát, že katastr nemovitostí při aktualizaci aparátu sám o sobě změní hranici parcel podle oplocení? Aktivně tedy katastr nemovitostí při zjištění chyby nijak nekoná? U tohoto konkrétního případu sousedská ústní domluva existuje.

Pepa25

Podle oplocení určitě ne. Jinak záleží, co považujete za chybu. Např, jsem zažil situaci, kdy byla budova (správně zaměřená) a hranice okolního pozemku, která podle původní mapy vypadala, že jde šikmo asi půl metru od budovy. Zpřesněním bodů hranice se nová digitální hranice (čára) budovy dotkla, takže katastr pozemek vedle budovy rozdělil na dva (protože jedna parcela nemůže mít dvě části).