huxa

Jak pomocí ručních nástrojů upravit zanedbané pole na zahrádku pro pěstování zeleniny?

Pracuji v zemědělství, takže se stroji a obděláváním půdy se setkávám dennodenně, každopádně ani babička si nepamatuje, že by upravovali půdu bez pomocí strojů/dobytka.
Poradíte mi, prosím?
Hodně mne zaujal příběh o převozu černochů do Kanady, kdy jim byl přidělen pozemek a museli si na něm všechno udělat sami, ručně, mnohdy s půjčenou sekerou či rýčem 🙂
Máte zkušenosti, jak se ručně upravuje zarostlý pozemek, který je potřeba zarovnat, jsou na něm suché rostliny, drny trávy, kořenový plevel, …?

ak uprav pomocí ručních nástrojů upravit na zahrádku k pěstování zeleniny zanedbané pole na zahrádku zanedbané pole?

Nejlepší odpověď
Drap

Obdobně jak se stroji, jde to však hůř a pomaleji. Nejprve zrýt a pohnojit, současně při rytí odstraňovat plevel. . Potom motykou překopat, hrabičkami uhrabat a můžeš sázet.
Lépe by bylo zrýt již na podzim, aby se rozložil i drn. Pokud jsi to nestihl, tak by bylo zřejmě nejlépe zrýt, trochu přehrábnout a zasázet brambory. Starat se o ně, 2× až třikrát přihrnout a současně přitom dále odstraňovat plevel, který tam zůstane. Na podzim po sklizni zopakovat a už můžeš sázet cokoli.
Řešení by také bylo odstranit drn a nechat ho kompostovat a rýt až bez drnu. Tím si však odstraníš nejlepší půdu a hodně živin.

Další odpovědi
yuko

Potřebuji k tomu dvě ruce, kopačku, hrábě a rýč. V zemědělství nepracuji. Taky se hodí plechový kýbl a krumpáč.

Dochy

Zrýt, pokud je opravdu velký bordel nahoře (stará tráva, nálety tak nejdřív vythat/posekat/vyh­rabat dle situace). Jako plodina pro první rok mohou být brambory, kterým drny až tak moc nevaděj a při běžné péči o ně budeš mít na další rok poměrně slušný záhonek.

hapiky

Tak to je práce pro galejníky. A v dnešním chladu je to tak na nachlazení. Motykou rozkopávat drny a vytřepávat trávu a plevel, není sranda. tedy pokud si pole nechcete znehodnotit chemií. Běžně se porost trhá pomocí traktoru a bran, to asi víte a i další postup.

Mc Merkurion

… tak, jako se to dělalo ještě před vynálezem ruchadla bratranců Veverkových >>> růčo motykou, rýčem, hráběma >>> výsledek je většinou stejnej, akorát to trvá dýl a dá víc práce …

bolak

Ono asi záleží na tom kolik času na to máš. Pokud na to nespěcháš, tak to můžeš rozdrbat těma bramborama jak tu někdo píše. Jinak pokud to chceš co nejdřív, tak ručně asi nejjednodušší metoda že vezmeš rejč, vyryješ drn a otočíš ho vzhůru nohama (trávou pod zem a kořínkama na slunce), pak to stačí už jenom udusat.

Jinak kdybys to chtěl přes zimu, tak se to dá udělat jednoduše tak, že přes ten kus pole nebo zahrady přehodíš nějakou plachtu, lino, dřevěný desky a tak podobně. Necháš to do jara a bude to bez plevelu, protože většina zelenýho pojde zimou a zbytek tím že to nebude mít slunce, a ze stejnýho důvodu už další nevyroste, pokud neodendáš „krytí“.

A pokud bys to měl opravdu zaneřáděný, že by to vypadalo spíš jako louka než jako pole 🙂 tak pak by bylo nejjednodušší si někde půjčit na 1 den slupovačku drnů > https://www.y­outube.com/wat­ch?v=B8Qd33NhflQ

Jo, a taky pomáhaj krtci 😉