doktormax

Jak naložit s čerstvým koňským hnojem?

Koupil jsem čerstý koňský hnůj. Mám ho zarýt do záhonu a nebo nechat přes zimu odpočinout? Chci jej na jaře použít pro pěstování rajčat a cuket.

Dr. M.Beneš

Odpovědi
Drap

Do jara se ti už moc neuleží. Je v podstatě jedno, jestli ho zaryješ hned, nebo až na jaře.

dudu

Chlévský hnůj je zušlechtěná směs podestýlky s tuhými a tekutými výkaly hospodářských zvířat. Chlévská mrva je substrát nezušlechtěný, tj. získaný po vyvezení stájí. Teprve fermentací (zráním) z ní vzniká chlévský hnůj. Zrání hnoje je mj. nezbytné také k tomu, aby ztratila klíčivost veškerá semena, která jsou běžnou součástí chlévské mrvy. Jinak hrozí rozsáhlé zaplevelení parcely.