autacek

Jak je to s listovním tajemstvím na internetu?

Konkrétně mám na mysli, že pokud na leteckou poštu, nebo na uložto nahraji nějaký svůj soubor, zabezpečený heslem tak, aby bylo zamezeno nepovolaným koukat na obsah, případně totéž udělám prostřednictvím emailu jakožto služby zprostředkované například Googlem, ve znění dnešních zákonů si nejsem jist, jak dopadl článek 3 Ústavy České republiky, v návaznosti na čl. 13 Listiny základních práv a svobod.

„Článek 13
Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením.“

Tak jestli došlo novým nařízením EU k omezení tohoto základního lidského práva a vlastně v jakém rozsahu.

Nejlepší odpověď
Rokio

I za sledování zpráv v e-mailu, který není tvůj, můžeš být právně popotahován. Trestné je i nabourání se do cizích facebookových účtů a jejich užívání.

Další odpovědi
Edison

Stejně, jako všude jinde. Co máš vlastně na mysli? Je to hodně nekonkrétní otázka. Takže vlastně ne, jako všude jinde. Právní ochrany požívá stejné, ovšem realizace je diametrálně odlišná. Vymahatelnost pak různá, odpovídající realizace práva.

ivzez

Podle mne se pirátství (krádeže autorských děl)
nedá/nedají „schovávat“ pod listovní tajemství.