Avatar uživatele
Registrovaný

Jak je to s akciemi a akciovou společností?

Je legální a za jakých podmínek vydat sekundární ( a několikrát další) emisi akcií, aby to nepoškodilo menšinové akcionáře? Je možno k akciím (legálně) připsat povinnost té danné firmy je odkoupit v případě zájmu držitele akcií? Je možné akcie darovat, aniž by musel budoucí akcionář za ně platit - týká se ohledně povinné administrace a udržení hodnoty firmy vůči ostatním akcionářům, kde defacto tyto peníze pak budou ve výsledku oficiálně chybět?
Doplňuji:
Díky za odpovědi. Ohledně toho darování a chybění peněz bylo právě myšleno tak, že přímo firma jen na základě své úvahy daruje (bez zaplacení kapitálu), což sice není logické pro firmu ani obchodně, ale jestli to lze? Což mi bylo cca zodpovězeno. Co však není zcela přesně zodpovězeno je, zda - ohledně 2. otázky - se může právě valná hromada předem dohodnout, že kdykoliv někdo požádá o stáhnutí a vyplacení akcií, že tomu tak bude muset učinit, pokud se nerozhodne jinak? Myslím, že to zní hloupě, ale rád bych to věděl jistě. Ptám se na to, zda tohle lze rozhodnout dopředu, nebo MUSÍ při každém stahování akcií být svolána hromada na hlasování o každém úkonu zvlášť, nebo zda to lze vyřešit dopředu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

1) Další emisi akcií může klidně a.s. opakovaně udělat a akcionáře to nepoškodí v případě, že se jedná o emisi, která bude splacena hotovostí a akcionáři mají podle svých podílů právo na úpis. Největší podvody se dělají s tím, že se do a.s. při úpisu akcií vloží něco jiného než hotovost (nemovitosti, jiné akcie, pohledávky apod.) a podplatí se znalec, který věc účelově vkládanou hodnotu podhodnotí nebo nadhodnotí.

2) Povinnost odkoupit akcie přímo akciovou společností ze stanov možná není. Akcionáři se však na valné hromadě mohou dohodnout, že stáhnou část akcií z oběhu jejich odkoupením ze strany a.s.

3) Akcie je samozřejmě možné darovat, ale je pak nutné uhradit darovací daň. Úvaze o chybějících penězích nerozumím.

Příště raději dotazy oddělte, takto se v tom nikdo moc nevyzná.
Doplňuji:
povinný výkup akcií společností funguje takto: představenstvo předloží valné hromadě ke schválení návrh na stažení akcií z oběhu za určitou cenu. Návrh může teoreticky platit i několik let. Po odsouhlasení návrhu valnou hromadou může kdokoliv z akcionářů požádat společnost o koupi svých akcií.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 839
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 298
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.