štamgast

Jak je možné, že hlavičky nezpůsobují fotbalistům zranění hlavy, ať už vnější nebo vnitřní?

Jednou jsem zkoušel hlavičkovat s kopačákem a strašně mě z toho bolela šiška, a to mi jenom ten míč pomalu nadhazovali nad hlavu.

Odpovědi
anonym

V téhle oblasti sportu je to úplně jedno. Vidim míč, běžim. Nač myslet?

Na oblečejích těch fotbalistů na fotkách co poslal Jugar ty zranění krásně vidíš :) ;)

Emefej

Způsobují. Kdo někdy hrál na mokré škváře se šněrovacím koženým míčem, ví své.

anonym

Ale jo,zraněních je dost,ale od míče ne,natož zevnitř.
Petr Čech je toho doživotním důkazem.
https://www.go­ogle.cz/search?q=zran%C4­%9Bn%C3%AD+od+hla­vi%C4%8Dkov%C3%A1n%C3%AD­&biw=1138&bih=536&sou­rce=lnms&tbm=is­ch&sa=X&ved=0CA­YQ_AUoAWoVChMI3Pe4j4rK­xwIVKJNyCh1tHwpA

anonym

Musí se strefovat správně na čelo, kousek níž či výš a už je to cítit.

arygnoc

ale spôsobujú.
normálne sa nejedná o nejaké fatálne zranenia, skôr mikrootrasy mozgu (ono zotrvačnosť je sviňa), ale i tie sa „nazbierajú“ a potom niekedy stačí skutočne málo (ale sa to >málo< nikdy nemusí stať, to by inak futbalisti zomierali ako na bežiacom páse).

takže tie mikrozranenia vznikajú a sa zbierajú.
záleží už potom na rôznych podmienkach (fyzické dispozície hráča, častosť zranení, ich lokalizácia, odolnosť voči bolesti, …) a podľa sa to prejavuje.

zranenia sa nemusia prejaviť iba fyzicky, ale môžu spôsobiť i neurologické či intelektuálne postihnutia odumretím časti tkaniva mozgu (spôsobené traumaticky), čo sa ale prejavuje vekom (pre častosť opakovania traumy, nie pre vek ako taký).

😉

bolak

Protožes to jak říkáš „jednou zkoušel“. Jde o zvyk. Viděls někdy UFC Ultimate? > https://www.y­outube.com/wat­ch?v=LWE79K2Ii-s