Kryšpín

Jak dlouho zůstává v kyberprostoru věrohodný obraz uživatele?

Neb to jde po určité době do smyčky. Chytré telefony zanechávají perfektní stopu uživatele občas si někdo fotí kupní smlouvy, daňová přiznání, výlety, porady, lékařské zprávy, mobil je osobní zařízení bereme si ho kamkoliv tudíž necháme stopu zda ležíme, sedíme, obcujeme a pod. a ty malinko modernější nás také poslouchají nejen nás na povel.

Odpovědi
orwell

Vřele doporučuji najít si v archivu (bude-li to možné) australský dokument „Temné stránky Facebooku aneb něco za něco“ odvysílaný v TV už podruhé, naposledy včera, 27.6.2019 na ČT2 v 23:55 trvající asi 3/4 hodiny, kde najdeš nejen fundovanou odpověď na svoji otázku, ale mnohem víc informací, ze kterých ti dobře nebude. Jsem rád, že tam hovoří i dost velcí odborníci v oboru IT a ne nějací strejdové z Horní Dolní trousící svoje moudra na Odpovědích (jako třeba já). Ale aby se ti líp spalo, mužeš třeba doufat jako Dochy, že spousta tvých osobních věcí nikde v kyberprostoru není, nebo jako Vojta24, že jsi každému šumák…

Dochy

A o co přesně Ti vlastně jde? V telefonu mám spoustu osobních věci o kterých předpokládám, že nikde v „kyberprostoru“ nejsou.

Věrohodný obraz? Ten tam nikdy nebyl 😉

Vojta24

přiživuješ v sobě jen paranoiu. Neříkám že takové obavy jsou naprosto neoprávněné, to jistě ne, máme jistě v paměti projekt PRISM o kterém se svět nikdy neměl dozvědět a který dal pojmu globálního vytěžování dat z mnoha různorodých zdrojů zcela novou praktickou definici. Přesto si ale nadále myslím, že většina těch naznačených informací jsou a vždy budou naprosto bezcenné a jejich sběr se až na velmi vyjímečné případy ukaže jen jako naprostá ztráta peněz, času i umu.

Jak dlouho tam vydrží, no teoreticky samozřejmě neomezeně dlouhou dobu, ale praxe tvořená pravidelným umazáváním, a pročišťováním záloh a logů je bude s léty lehce korodovat. Bez ohledu na úbytky při výmazech logů, projekty vytěžující tyto informace mohou mít vlastní dlouhodobé zálohy a váš „digitální obraz“ tak může díky těmto sběrným místům setrvávat bez ohledu na stálost původních úložišť prakticky neomezenou dobu. Je to jen o tom, zda se vůbec někomu vyplatit zrovna vás sledovat a mít pro to nezbytná povolení zajišťující spolupráci firem od kterých tato data mohou pocházet. Tzn. je tu jistý předpoklad že jste nebezpečný vrah, pokud se o vás někdo v takové míře zajímá. Co se svým telefonem dělá nějaký neškodný Franta Vomáčka nezajímá nikoho a to i kdyby souložil 5× denně z toho jednou v letadle při jeho řízení … každému je to šumák.

Kryšpín

Dochy, všechny kroky které na internetu děláme jsou zaznamenávány, prostě jsme neustále pod dohledem, únik osobních informací může postihnout podnikatele, politiky a pod. obyčejný slušný občan se nemá čeho bát.

Dochy

Já netvrdím, že po sobě nezanechávám stopu. Ale ty ses ptal na „věrohodný obraz uživatele“ 😉 a to je něco jiného. Jen málo subjektů je schopno si informace o mně (či konkrétním jednotlivém uživateli) poskládat dohromady do nějakého použitelného obrazu a jestli je to „věrohodný obraz uživatele“? Mno je často problém dohledat i člověka kterej na internetu spáchal kriminální čin. A to věřím, že orgány na tohle specializované mají lepší možnosti než většina běžných uživatelů.

Vojta24

líbí se mi jak překrucuješ některé nové funkce hlasově ovládanách asistentů, to je taky dobrý vtip … ano novější hlasoví asistenti poslouchají pořád, ale jen proto aby v řeši uměly zachitit otázku která je určena pro ně, čekají na nějaký spouštěč, na nějaký dotaz který začína oslovením asistenta nebo není nikým jiným zodpovězen. Nejde o to zaznamenávat vše co se kde řekne …

Vojta24

ignoruješ ale fakt že pokaždé o tobě ty informace má někdo jiný a aby je získala nějaká centrální autorita která si je může pospojovat potřebuje k tomu co ? soudní příkaz … takže šíříš bludy.

Kryšpín

Na př. akce na Facebooku Cambridge Analitica tam šlo o to že firma chtěla rozdělit populaci na jednotlivé skupiny, aby každé mohla adresovat politickou nabídku na míru, občané a ovčané to horlivě vyplňovali poněvadž tam byl příslib honoráře a odesílali nejenom data o sobě ale i příbuzných. Veškerá data z počítačů a chytrých telefonů jsou uložena na serverech velkých společností v USA. Možná je potřeba soudní příkaz v České republice pro zákonný postup, ovšem šikula u počítače i v české kotlině nepotřebuje soudní příkaz. A dále co na př. aplikace Svítilna.