fifo

Jak a kde spravne rozstipnout poleno sekerou?Na stred nebo na kraj dreva?

Nejlepší odpověď
Pájo

Jak bylo řečeno:

  • Záleží na druhu dřeva
  • Záleží na velikosti sekery
  • Štípáte-li suché nebo mokré dřevo
  • Dřevo se suky nebo bez suků
  • Záleží i na délce a průměru polena

Já štípám nejčastěji suchý smrk, ten prosycháním praská od kraje ke středu…
takže mířím mimo suky na střed polena / polínka a to tak, abych využil právě těch prasklin, které tam už jsou. Dobrá technika a odhad se získává nejlépe praxí a ušetří vám to hodně energie a času.

Věnujte také pozornost výšce špalku, na kterém štípáte dřevo. Na příliš nízkém budete zbytečně namáhat záda – seká se v předklonu – což po pár hodinách jistě pocítíte, u vysokého nevyužijete kinetickou energii sekery zcela a bude se Vám možná poleno hůře trefoval.

Další odpovědi
anonym

Vždy na kraji polena.

hanulka11

Nevím zda je na to nějaké pravidlo, hodně záleží na druhu dřeva,které se bude štípat

http://www.technik­.bloguje.cz/876242-video-zpracovavani-dreva-stipani-sekerou-a-stipani-na-kuzelove-stipacce.php

dudu

Hodně záleží zda je dřevo čisté nebo sukovité. Kulaté i špalky z trámů vždy začínám od středu, pak do kříže, na šestiny příp. osminy. Pokud se daří a je kvalitní sekera, pak dřevo neodletuje, nýbrž rozporcovaný špalek drží pohromadě a nakonec se kusy pohodlně rozdělí ručičkama.

jendahun

Jak říkal Barbakan,na okraj polena,využít prasklin,když se sekera zasekne,otočím a tupým koncem sekery znovu o špalek.Špalek se dá sepnout řetízkem s gumičkou a špalek se pak nerozletí a drží pohromadě.

honza19hk

nejlepší na to je hydraulcká štípačka za traktor,tý je jedno jestli dáš suk nebo dřevo se hřebikama.Štípací síla je 80 tun,minule jsem štípal s tím i beton.

Ale k té sekeře. záleží na více věcech ale to základní tu je už psáno.Jinak pokud to nejde tak klíny a 8kg palici.