Posspi

Fotoaparát pro mě? Jak vybrat?

Zdravím........jsem opět zde,a tentokrát s otázkou,podle čeho vybrat fotoaparát,na co si dát pozor,čemu se vyhnout,pak bych chtěl vysvětlit pojmy jako jsou třeba ISO,clona,a k čemu jsou vlastně kamery,když v dnešní době už normální zrcadlovka dokáže natáčet kvalitu ve Full HD,16:9,a prostě se mi to zdá zbytečné,kupovat si kameru,když můžu mít foťák,který natáčí stejně dobře jako ona......Dále,kdy­byste se ptali co rád fotím (na foťák od taťky,protože svůj vlastní bohužel nemám,jak už jste z předešlého textu pochopili),tak je to vše,od makra,až po panoráma třeba hor,kdybych jel na dovolenou,tak bych tam s ním chtěl natočit nějaké záběry,a samozřejmě fotit východ a západ slunce,moře,to prostředí,a prostě všechno bych tam fotil.Trochu bych si chtěl pohrát s nastavením,i když bych se to musel trošku naučit,protože obyčejný kompakt nechci,trošku si s tím nastavením chci pohrát,třeba upravovat jas,citlivost a všechno možné,ale zase nechci,abych tam měl 20 tlačítek na všechnomožné,a nastavovat to úplně do detailů,snad mi rozumíte..:) Jinak by to mělo být tak do 6.500 K,protože už tak budu muset mamku přemlouvat na těch 6 litrů,ona by mi koupila nějaký obyčejný kompakt za 2K,jak ji znám,i taťku.­.No,i když ten by to zvedl na 2.5,3 tisíce si myslím,takže..:D

Nejlepší odpověď
Lamalam

To je strašně moc otázek najednou a bylo by to na dlouhé psaní. Pro začátek ti doporučím samostudium webu FotoGuru.cz – https://www.fo­toguru.cz/rubri­ka/jak-vybrat-fotoaparat/

Další odpovědi
mosoj

  1. Hodně tlačítek je výhoda!!! Nastavuješ během focení ihned, pouhým stiskem tlačítka. Jinak musíš zdlouhavě hledat v menu a pták je fuč.
  2. Požadavků máš hodně, znalostí málo.
  3. Začni se učit teorii.

mzm

ISO, clona, čas – najdi na internetu. Zkus více zdrojů, ne všichni v tom mají jasno. Zmiňovaný fotoguru je slušný zdroj.

Kamery se dělají, protože jsou to kamery a jsou na to uzpůsobené. Třeba se líp drží, rozumněji zoomují, atd..

Jestli jsi někdy něco fotil, přibližně víš, co po foťáku chceš. Z osobních zkušeností doporučím koupit něco z druhé ruky. Vzheldem k požadavkům asi zrcadlovku. Na aukru jsem viděl komplet Canon 600D kolem 6000 Kč. Jsem sice nikonista, ale tohle vypadá jako dobrá volba. :) Víc tlačítek je výhoda, jak píše mosoj. Nemusíš je všechny hned použít, ale až příjdeš na to, na co bys je použil, příjdou vhod. Kdybys chtěl hodně tlačítek a mechanický tank mohl bys za podobné peníze zkusit D200 + 18–70. D200 má sice malinko „historický“ senzor, jinak ale za rozumných světelných podmínek fotí bezproblémově a za ty peníze…

Hlada

Vzhledem k cenové hranici nemáš moc na výběr.
Kompakty do 6 500 většinou nemají ani hledáček, nastavování je složité, přes menu, kvalita fotek srovnatelná s telefonem. Jsou to vyhozené peníze. Kvalitnější EVF aparáty s čipem APS-C jsou nad 20 000.
Za peníze, které máš k dispozici, můžeš koupit starší zrcadlovku APS-C s rozlišením 12–15Mpx a základním objektivem. Naučíš se s ní fotit a podle toho, jak tě to bude bavit, si koupíš další aparát a tento prodáš za téměř stejnou cenu.

Posspi

Počkat,proč všichni (i u ostatních otázek) píšete,že se mám učit teorii,co to znamená..? Vysvětlí mi to tu někdo?

mzm

Je dobré vědět jak to funguje. Pak se dají dělat nějaké korekce nastavení. Např. je to rozmazané, co s tím? Ale jak je to rozmazané? Protoře se objekt hýbe nebo se mi třepou ruky? Stačí sativ (o něco se opřít) nebo musím dát kratší čas? Proč je fotka tmavá i když je tam „auto“? Proč je pozadí rozmazané? telefon to nedělá… Atd atd…

Té teorie není moc, základ je na chvilku a dokáže odpovědět na spoustu otázek.

Posspi

Aha,a když nevím,co je pro mě teda nejlepší,jestli obyčejný kopakt nebo zrcadkovka..?:(