Stařík2

Poradí mně někdo, jak mohu vyřešit popsaný problém?

Europhon CC380RK . Trojkombinace – kolísání zvuku , regulace otáček gramofonu

Nyní už vlastním dva přístroje Europhon CC380RK. Chtěl jsem je zkompletovat tak , aby byl jeden naprosto plně funkční.Ten novější,v super stavu má problém s VKV , nevím zda tam je tzv západní norma, ale gramo. a mag.- 100 procent v pořádku.Druhý nemá jehlu do přenosky a kulhají mu otáčky. Pokud díl s dobrým hrajícím VKV přehodím do druhého přístroje , kulhají otáčky gramofonu a pokud díl s VKV nehrajícím druhého přístroje přehodím do prvního , nejde VKV , ale otáčky jsou super.Myslím si , že je závada v regulací otáček , které se nastavují potenciometrem , který je vyvedený na horní desku přístroje + – regulace stroboskopu, což je pomaleji nebo rychleji.Nezbývá zřejmě než přeletovat potenciometr a zkusit. Je to jen moje téměř laická domněnka. Věděl by někdo jiný postup , nebo mi mohl poradit , nebo dokonce opravit ? Stupnice obou rádii VKV je irelevantní , obě jsou v tzv. východní normě.Tzn. minulost neznámá.

Odpovědi
Arne1

S tím VKV – pokud hraje, tak to vem jako základ. V tom druhém to může být naladěné na OIRT normu, což už je dnes nonsens. Ale šikovný radioamatér by to dokázal i dnes přeladit.
Gramofon… Je to taková historie, že už si nepamatuju co v tom bylo. Ale jsou v zásadě dvě možnosti – vždy budeš potřebovat sejmout talíř, buď je tam jen položený, nebo je u středního trnu segnerka nebo něco na ten způsob. Nebo je nějaké jištění dostupné pod jeho krajem.
Až ho sundáš, tak se podívej jak je dělaný náhon od motorku, buď je tam gumička, ta by mohla být zteřelá a vytahaná – to je lepší případ, dá se snadno nahradit modelářskou gumou, Lepit opatrně na šikmém řezu, ne moc silný tah.
Pokud je tam mezikolo s gumou po obvodu, tak se modli aby to v tom druhém bylo v lepším stavu, to se hodně blbě nahrazuje něčím jiným.

Brblal

Kdybych měl podobný problém obrátil bych se na „Retro – radio servis“ níže dávám odkaz, oni by mi pomohli, zabývají se tím.

Zdroj: http://www.re­troservis.cz/

Kepler

Dokážu poradit jen ve věci VKV. Jestli má normu CCIR (na jiné se už dnes nevysílá), se dá poznat podle stupnice, měla by být v rozsahu 87,5 – 108 MHz, u starších typů jen do 104, resp. 100 MHz. Pokud ji nemá, je nutno příjem VKV oželet a jakékoliv výměny dílů ztrácejí smysl.

Hlada

Přehazování dílů bez znalosti zapojení nedoporučuju.
Jaký je problém s VKV? Tyto přístroje se k nám dovážely s OIRT, kde se teď nic naladit nedá. Tuner by bylo potřeba přeladit.
Když budeš mít schema, můžu ti poradit. Bez něj bych se ale do jakékoli úpravy nepouštěl.

Arne1

Ještě k tomu VKV. Obávám se, že to nebude pokrývat celý rozsah 87 – 108 MHz, protože je to mnohem širší rozsah než původní 66 – 74 MHz. A i když to italové dělali původně pro sebe, tak pro nás mohli použít ladící prvky které ten rozsah neumožní. V Brně bych otestoval stanicí Impuls na nižší straně a Free radiem na vyšší straně.

Arne1

Kepler: mohlo to být přaladěné a pak je stupnice irelevantní.