MichalHrt

Jak mohli první programátoři prvních programů programovat? Jak například mohli zavést první datové typy?

Dobrý den, již dlouho mne tato otázka trápí, tak pokud pochopíte mou otázku, děkuji za jakoukoli vstřícnou odpověď :)

Odpovědi
Dochy

Evoluce… tipuju
Nejdřív se „programovalo“ zadrátováním…
Pak se programovalo nejspíš ještě nějaký čas různými strojovými kódy jen různě zaznamenanými (děrné štítky, děrné pásky, magnetofonové pásky,…), pak se postupně přecházelo na elektronickou implementaci strojových kódů, kde „datové typy“ odpovídali přesně paměťové buňce… Postupně předpokládám, že si programátoři začli dělat své „knihovny“ základních algoritmů, vč. zpracování „objemnějších“ čísel… a postupně z toho vytvořili základy prvních programovacích jazyků…

Když pochopíš základy procesorové techniky, jak funguje a řídí se procesor (začni radši s něčím jednodušším než je AMD Ryzen apod… třeba 8080, 8051,…) zjistíš že ten postup od BYTE na WORD, INT, LONGINT (bacha nemají pevnou definici) není zas tak zásadní.

Arne1

Jako ten kdo to skoro celé zažil…
První datové typy nám vytvořili autoři hardware. Na rozdíl od nynějších zvyklostí to nebyl bajt (slabika), ale slovo (word), dnes bychom řekli Integer. Jeho délka byla u různých hardwarových architektur různá, přibližně mezi 16 a 32 bity (a znám případ, kdy informace nebyly ukládány binárně, ale jako skutečné znaky). V hardware byly zadrátovány základní operace. Pro složitější operace – typicky pohyblivá čárka a delší slovo, tj po dnešním REAL a LONGINT, existovaly knihovní podprogramy které s nimi pracovaly. Postupem času se tyto datové typy staly součástí programovacích jazyků a volání knihovních podprogramů se tak zjednodušilo. Později se s vývojem hardware tyto podprogramy „zadrátovaly“ do hardware (mnohdy velmi jednoduše jako rozšíření mikroprogramu počítače, pokud už něco takového měl).