Pottato

Co znamená „projevovat a neprojevovat“ zájem o dítě, pokud je manželství rozvedené?

Jak někteří víte, mám zájem osvojit si a nechat přejmenovat syna z prvního manželství mé budoucí manželky, se kterou čekáme společného syna.. Ptal jsem se právníka, prý bychom ještě měli počkat, musí totiž být „delší dobu trvající nezájem“.. Co to v soudní praxi znamená? Měsíc? Rok?
Podotýkám, že o syna (11 měsíců) neprojevuje zájem ve smyslu, že ho už půl roku neviděl, syn si ho nepamatuje a nejspíš by se ho teď bál, nese si trauma z jejich společné domácnosti.. Ale platí výživné pravidelně k rukám matky každý měsíc, občas si napíše o fotku, nedal (ani neposlal) mu k Vánocům žádnou hračku, totéž nejspíš bude i na narozeniny, jen napíše sms..

Syn byl svěřen do péče matky, vídání se otce s dítětem nebylo stanoveno žádné, takže po dohodě obou rodičů – dohoda ale není možná, otce zajímají jen motorky a peníze (bydlí 190km daleko, musel by platit benzin)

Děkuji za odpovědi

Odpovědi
Pepa25

Pořád nevíme, jak byla při rozvodu vypořádána péče o děti – předpokládám výlučnou péči matky, ale byla nějaká dohoda o styku s dítětem?
Styk s dětmi je právo, nikoliv povinnost, otec má povinnost o děti pečovat pravidelně pouze při střídavé péči.

xiperio

Otec má právo na styk. Je na něm, jak ho využije. Obávám se, že pokud biologický otec nedá souhlas, tak k osvojení nikdy nedojde. Jedině až po plnoletosti dítěte, kdy už je právně způsobilé, si ho můžete po dohodě s ním (dítětem) osvojit.

Dochy

Domnívám se, že když platí a občas se informuje, tak zájem projevuje. A adopce by byla možná jen s jeho souhlasem.

Ale tím, že dítě osvojíte, by se nejspíše on zbavil povinnosti platit alimenty, což by pro něj mohl být dostatečný důvod k souhlasu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.