dougie

Co znamená pH?

Nejlepší odpověď
dendy

Hodnota pH je definována jako záporně vzatý dekadický logaritmus aktivity oxoniových kationtů. Tudíž o „potenciál vodíku“, z angl. jazyka „potential of hydrogenium“, práci čest.

Další odpovědi
Hlada

Internetová doména 1.řádu Filipín
také: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ky­selost

hanulka11

zřejmě myslíš v kosmetice

Čím je hodnota pH kůže vyšší, tím je pokožka náchylnější k infekcím i přítomnosti bakterií. Hodnota pH u lidské pokožky se pohybuje mezi 4,5 a 6,

SpeedyCZ

Myslím že kyselost vody… :D

mosoj

Odborně je to záporně vzatý dekadický logaritmus koncentrace vodíkových iontů v roztoku.

Stupnice pH je0–1–2–3–4–5–6– (7) –8–9–10–11–12–13–14. Hodnoty 0 – 6 vykazují kyselé roztoky ( 0.. je nejkyselejší, 6 nejméně kyselé ).
Hodnota 7 je neutrální, tuto hodnotu vykazuje destilovaná voda.
Hodnoty 8 – 14 vykazují roztoky zásadité- alkalické (hodnota 8 vykazuje nejméně alkalický roztok , hodnotu 14 vykazuje nejsilnější zásada ( vápenné mléko, louh sodný atd.). Stupnice je spojitá, takže pokud to dovolí měřicí technika lze měřit třeba i na desetiny a setiny pH.
Z tohoto hlediska je roztok vykazující hodnotu pH 7,1 již zásaditý. Neutrální je přesně těch pH 7. V praktickém životě se to ale takto ostře nebere.

pH se měří nejjednodušeji speciálními pH papírky s proužky indikačního barviva. Konkrétní barvě proužku odpovídá konkrétní hodnota pH.
Méně přesněji tzv. univerzálními papírky, kde jeden papírek vykazuje zabarvení podle hodnoty pH od sytě červené barvy a odstíny červené přes zelenou do sytě modré barvy a jejich odstínů.

Lakmusovými papírky pouze rozeznáváme jestli je roztok kyselý ( červená barva) nebo zásaditý ( modrá barva). Není možné s nimi určit hodnotu pH, lze pouze odhadnout podle odstínu.

Přesně se určuje pH roztoku elektrickými pH metry za pomoci referenční elektrody a měření elektrického potenciálu roztoku.
U takovéhoto měření se již dělá korekce pH na teplotu , noboť pH se mění s teplotou.