Michaela66

Co se stane, když Turecko napadne Řecko?

Zaznamenala jsem zprávy o šarvátkách Řecka a Turecka ohledně ekonomických zón na moři. Co se stane, když jedna země NATO napadne jinou NATO zemi? Útok na jednoho člena je útokem na všechny, zároveň však mají všechny země povinnost bránit člena NATO. Je tato situace nějakým způsobem řešena, nebo by prostě záleželo, co by na to řekl generál Petr Pavel?

Odpovědi
Emefej

Ty dva státy spolu mají napjaté vztahy už několik desetiletí. Pokud by došlo k válce, generál ve výslužbě Pavel by k tomu mohl říkat cokoliv.

Kepler

Gen. Petr Pavel je tuším už dva roky ve výslužbě, ale to je celkem fuk. No, to by byla zajímavá situace. Možná kdyby šlo v roli agresora o nějakou málo významnou zemičku se členstvím v NATO, tak by asi byla vyloučena. Jenže Turecko má významnou strategickou polohu vůči Rusko a Erdogan to dobře ví. Zřejmě by došlo k ozbrojené akci několika zemí NATO s cílem zamezit dalším konfliktům a na řadu by přišla diplomacie.

ten který je

To je nepravděpodob­né.Turecko má celou Evropu v hrsti.Jeho silnou kartou jsou statisíce všehoschopných islamistů v uprchlických táborech, kterými vydírá byrokratickou EU.Co by na to řekl generál Pavel?Nic.Ten se věnuje Rusku.Pokud by přeci jenom napadlo Turecko Řeky,zůstalo by pouze u velkohubých prohlášení evropských papalášů.

zjentek

Bráchu napadla vlastní ségra a strašně ho zlechtala. Z rodiny nezasáhl nikdo, málem umřel od smíchu, ale taková sranda to zas nebyla.

led

V zmysle štatútu NATO, sú členské štáty viazané vzájomnou dohodou o vojenskej pomoci členskému štátu NATO, ktorý bol napadnutý, ak o takúto pomoc požiada.