hackerman123

Co je to přepojování paketů a přepojování okruhů?

Zdravím, prosím o vysvětlení pro „blbce“ co to znamená přepojování okruhů a co přepojování paketů v PC sítích. Prosím neodkazujte mě na jiné stránky, nepochopil jsem to, je to všude moc odborné nebo naopak moc stručné. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud se pamatuju (je možné že se seknu, nehodlám teď ověřovat):
Jde o dva různé způsoby jak po lince s vyšší kapacitou protlačit několik linek s nižší kapacitou. Řekněme že máš kvalitní a drahou linku z Prahy do New Yorku. Potřebuješ s její pomocí přes oceán protlačit různé nízkokapacitní lin­ky.

  1. Přepojování okruhů: čas hlavní linky je rozdělen a postupně přidělován jednotlivým linkám (časový multiplex). na druhé straně je signál demultiplexován a jednotlivé kanály poslány zas jednotlivě do správných cílů. Tipicky se to dělalo pro telefonní spojení, teď i telefony asi často posílají digitálně paketově. Po přidělení kanálu v multiplexu prakticky není třeba žádná logika pro to co kam poslat, až po ukončení přenosu v daném kanálu je možné tento kanál použít pro přenos jiného hovoru. Kapacita každého kanálu je neměnná po celou dobu spojení. Počet kanálů pro přenos je omezen a dán předem.
  2. Přepojování paketů: Každý paket si nese informaci o odesílateli a adresátovi. Pakety přicházejí na router, ten si je řadí do fronty a postupně posílá kabelem podle toho jak kapacita stačí. Router na konci každý paket pošle směrem k adresátovy uvedeném v hlavičce paketu. V tomto případě přenosový kanál ani nemusí vědět o jednotlivých požadavcích na propojení cílových bodů. Pakety které mu přijdou se pokusí co nejrychleji protlačit a pak odeslat kam je třeba. Zpravidla není omezená kapacita kolik přenosů lze mít navázáno současně. Pokud jich ale bude příliš, může se stát že přenosová rychlost pro nějaký konkrétní kanál přestane stačit. Takhle typicky funguje internet.

Další odpovědi
gecco

To je asitak na hodinovou přednášku… A s předpokladem jistých znalostí u posluchače – protože jde o naprosto jednoduchou záležitost…
😉
Mám takový neblahý dojem, že budeš muset ´studovat´ – i předešlou látku, nejen číst o(O)dpovědi…