Avatar uživatele
anonym

Co dříve zamrzne?

Mám takovou otázku a je docela zapeklitá. Co dříve zamrzne „Teplá voda“ nebo „Studená voda“? (Počítám, že je voda je v misce a venku na mrazu.)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? standa před 4850 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
kenyrts

Zmrzne dříve horká, nebo studená voda?
Na první pohled triviální chyták trápí vědu již staletí. Vylámali si na něm zuby i takoví badatelé jako Aristoteles, Francis Bacon, René Descartes a koneckonců finální a jednoznačná odpověď nás nečeká ani dnes. Efekt pojmenovaný po africkém školákovi Mpembovi jako Mpembův efekt je jedním ze nejtypičtějších příkladů, že není možné házet za hlavu odpovědi na zdánlivě zcela triviální otázky. Co tedy zmrzne dříve? Horká, nebo studená voda?

Zdálo by se to jako otázka pro zvídavého školáka. Zmrzne dříve horká roztopená zmrzlina, anebo studená roztopená zmrzlina? Stejnou otázku si v roce 1963 položil africký student základní školy v Irinze v Tanzanii Erasto Mpemba. Mohli si totiž ve školní kuchyňce připravit zmrzlinu. Ale protože chtěl Mpemba využít posledního volného místečka v lednici, nečekal, až mu uvařené mléko ztuhne, a dal svou porci do mrazáku ještě horkou. K jeho úžasu však právě jeho porce vytvořila zmrzlinu dříve. Prostě dříve zmrzla.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
COVERENDER

URCITE DRIV ZAMRZNE STUDENÁ VODA,PROTOZE TE TEPLÉ BUDE JESTE CHVILI TRVAT NEZ SE OCHLADÍ A AZ PAK ZAMRZNE.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Adrius

Teplá voda. Prečo?
Voda tuhne pri teplote topenia, čo je pre vodu 0 stupňov Celzia. Keď misky vynesieme do mrazu, obe vody sa musia najprv dostať na túto teplotu tuhnutia a až potom začnú mrznúť.
Ale keďže studená voda na oteplenie potrebuje energiu z okolia, ktoré je studené, bude ju získavať pomalšie a bude dlhšie trvať, než sa dostane na 0 stupňou a začne tuhnúť.
Narozdiel od nej, teplá voda bude energiu pri ochladzovaní odovzdávať do okolia, ktoré je studené a teda teplá voda sa rýchlo dostane na teplotu tuhnutia a začne tuhnúť.

Nie je to nič zložité, treba len kúsok základnej fyziky a potom nad tým chvíľu logicky popremýšľať. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
deny555

Určitě dříve zmrzne teplá voda,je to zvláštní,ale je to tak.

Zdroj: Vlastní zkušenost

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

dříve zamrzne teplá voda

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
auron5

já myslím že studená voda zamrzne dříve

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pajja

Dlouhé roky chovám králíky a v mrazech jim dávám do misek teplou vodu, která zamrzne vždy výrazně později než voda studená. Tento fakt mám podložený stovkami opakovanými pokusy, výsledek byl vždy stejný 🙂

před 4761 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek