AnnMary

Co dělat když?

V roce 2011 mi na brigádě za tři měsíce (únor – duben) zaúčtovali místo 15% daně 35%.....mám potvrzení o výši čistých příjmů i výplatnice…a chystám se na finančák..udělaj s tím ještě něco? jde o cca 3 000Kč?
Doplňuji:
Tak mi bylo řečeno…že je účetní blbá…že udělala chybu…ale že mi už nikdo nic nevrátí:( kde je jako nějaká psravedlnost:(

Nejlepší odpověď
fablen

Než tam půjdeš, přepočti si mzdu na odkazu níže. Zadej hrubou mzdu, počty dětí apod. a vyjde Ti částka, která měla být čistá k výplatě:

http://www.vy­plata.cz/vypoc­ty/vypocet-ciste-mzdy-2011.php?stay­form=true

Další odpovědi
jmhad

bohužel ony existují dva druhy daní – jedna je normální,která se nechá vrátit při ročním vyúčtování – přiznání daně na Fú a druhá je – teď si nevzpomenu na název- srážena v plné výši ihned a už se vrátit nedá.A tahle druhá je určena právě pro brigádníky a vedlejší pracovní poměry,kdy je výhodná,protože se výdělek nezapočítává do hlavního pracovního poměru.ALE pokud jdu JEN na brigádu,pak je absolutně zlá a nevýhodná a NEMÁ se používat právě proto,že už se nemůže započítat do úlev při ročním vyúčtování.Jenže účetní,která umí jen číst a psát a anglicky,tohle zpravidla neví a brigádník je kus jako kus a účtují tu špatnou. Proto radím každému – při podpisu prohlášení k dani ze mzdy výslovně uvést,že si vyúčtování budu podávat sám a nechci srážet zálohu na daně!!!
Doplňuji:
Je to tzv. srážková daň ve výši 15 % a pro zaměstnavatele je to výhodné. Je lépe brigády dělat na „dohody“ .Něco blíže o tom hovoří http://www.me­sec.cz/clanky/pra­cujici-student-a-dane/,
přičemž účetní tohle praktikují i mimo limit či studenty.