agentpv

Čím se liší internetové stránky, které mají na začátku zdroj. kódu <!DOCTYPE html>, od <html>?

Odpovědi
mzm

No, právě tím, že začínají tím DOCTYPE. Značka html tam je taky.
DOCTYPE je podle RFC (zkuste prozkoumat w3c.org) tak nějak povinný, aby bylo html „správné“ (aby jej prohlížeče správně zobrazovaly). DOCTYPE je v html tuším od nepaměti a povídal prohlížeči, která verze html následuje.
Pokud DOCTYPE na začátku dokumentu není, není sice html striktně validní, ale prohlížeče se tak nějak snaží odhadnout, co by to mohlo být za verzi.

Např. začátek XHTML záčíná např.
<?xml version=„1.0“ encoding=„iso-8859–2“ ?>
<!DOCTYPE html PUBLIC „-W3CDTD XHTML 1.1//EN“ „http://www.w3­.org/TR/xhtml11­/DTD/xhtml11.dtd“>
<html>

a jak píše ivzez <!DOCTYPE html> bez další specifikace se používá právě pro HTML5

ivzez

Stránky s <!DOCTYPE html> jsou psány v HTML 5, a stránky
s <html> v některé starší verzi HTML (tipuji to na „trojkovou“).