vydra4444

Čím je napadený ořešák?

Zdravím,

na zahradě máme ořešák zasazený z ořechu před dlouhou dobou. Konečně už začal plodit, ale bohužel živoří. Polovina stromu usychá a vůbec nevím čím. Není na něm žádná známka choroby – žádné houby, listy jsou v pořádku (nejsou pokroucené, okousané). Zkrátka jen a pouze zachází. Loni jsme pár suchých větví odřízli a doufali, že je to vše, ale letos je to několikanásobně horší. Co s tím dělat? Dá se strom ještě nějak zachránit?

díky,
Honza

Odpovědi
Drap

Myslím si, že je to způsobeno jarními mrazy. Ořešák je na to poměrně citlivý. Způsobuje to většinou prudké oteplení po jarních mrazech. Potrhá se pletivo a jednotlivé části schnou.
V každém případě již suché větve odřezat a snažit se tvarovat novou korunu, pokud se podaří zachránit. Ořech spotřebovává poměrně dost vápence v půdě. Určitě neuškodí povápnit okolí.

dr.luha

Ořešák má vysokou spotřebu vody – 70 až 100 litrů denně. Pokud máte skalnaté nebo písčité podloží, může trpět nedostatkem vody.